Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Анемія - прихована загроза для кровотворної системи

13 липня 2022 р. 17:32

Вітаю! Я - лікар-терапевт Бондаренко Олена Іванівна. Хочу розкрити тему такого захворювання, як анемія, розповісти вам про її ознаки та діагностику.

 

Тож, пропоную з'ясувати що таке анемія. Це дуже розповсюджене захворювання, яке характеризується зниженням концентрації гемоглобіну та еритроцитів в сироватці крові.

 

Еритроцити в нашому організмі виконують функцію транспортування гемоглобіну, який пов'язаний з киснем, до органів і тканин, а у зворотному напрямку - вуглекислий газ. Отже, зниження рівня еритроцитів закономірно призводить до кисневого голодування.

 

Наведу вам невтішну статистику - третина жінок страждають від проявів анемії, але залишають їх без уваги, вважаючи, що це результат втоми. Проблема у тому, що ми не усвідомлюємо серйозних наслідків, до яких може призвести це захворювання. Анемія може бути ранньою ознакою онкологічних захворювань.

 

Щоб вчасно помітити анемію, необхідно розуміти, що для неї характерно. Я наведу вам симптоми цього захворювання.

 

Для анемії характерні наступні ознаки:

 

 • блідість шкірних покривів та слизових оболонок;

 • загальна слабкість;

 • зниження працездатності;

 • висока втомлюваність;

 • сонливість;

 • часті перепади настрою;

 • дратівливість;

 • болі в голові та шум у вухах;

 • мушки перед очима;

 • запаморочення;

 • задишка;

 • біль у серці;

 • слабкість у м'язах;

 • випадіння волосся, ламкість нігтів.

 

Ми, лікарі, поділяємо анемію на три групи.

 

Перша - гемолітична. Така анемія виникає при посиленому руйнуванні еритроцитів. Захворювання може бути як вродженим так і набутим, наприклад, в результаті отруєння ядами.

 

Друга - постгеморагічна. Виникає як наслідок кровотечі. Причиною можуть стати маткові, носові, шлунково-кишкові кровотечі, кровотечі внаслідок травм або дуже рясні менструації у жінок.

 

Третя група анемій виникає при порушенні кровотворення - дефіцитні, метапластичні, гіпопластичні. Як правило, причиною таких анемій стають захворювання нирок, ендокринна недостатність, білкове виснаження, інфекції і онкологічні захворювання. 

 

Дефіцитні анемії часто виникають в результаті незбалансованого харчування, коли в раціоні не вистачає заліза, фолієвої кислоти, вітамінів групи “В”.  Крім того, причиною захворювання можуть бути порушення процесів всмоктування заліза шлунково-кишковим трактом (наприклад, хірургічне видалення частини шлунка і кишківника, хронічний гастрит, ентерит, хвороба Крона), порушення процесів транспорту заліза в організмі (вроджені дефекти різних ферментативних систем, які беруть участь в транспорті заліза) або підвищена витрата мікроелемента (лактація, вагітність, наявність паразитів).

 

Найрозповсюдженішим видом анемій є залізодефіцитна.

 

Як діагностують анемію? Для мене, як для лікаря, дуже цінним є загальний та біохімічний аналізи крові. Вони дають розуміння того, який рівень гемоглобіну у пацієнта, середня кількість гемоглобіну в еритроцитах, кількість ретикулоцитів, рівень заліза, білірубіну, феритину, трансферитину. Такі аналізи допомагають зрозуміти загальний стан організму людини. 

 

Крім того, для виявлення анемії, на додачу до аналізу крові, я раджу дізнатися також кількість вітаміна В12 в крові, зробити УЗД органів черевної порожними, пройти ендоскопічне обстеження шлунку і кишківника або рентгенологічне, або зробити КТ органів черевної порожнини. Жінкам також обов'язково слід відвідати гінеколога.

 

Хочу зауважити, що зміни в аналізах крові виявляються ще задовго до того, як анемія проявиться. Саме тому я завжди наполягаю на профілактичних обстеженнях, де ми можемо виявити відхилення та попередити розвиток захворювання.

 

Чи існує профілактика анемії? Так, звичайно. Є певні правила, дотримуючись яких ви зменшити ризик виникнення захворювання, тому я раджу їм слідувати.

 

 1. Якщо у жінки спостерігаються рясні менструації - слід звернутися до гінеколога, щоб з'ясувати причину проблеми і усунути її.

 2. Слідкувати за тим, щоб у вашому раціоні були продукти з високим вмістом заліза. Це може бути нежирне м’ясо, курка, боби, темні листові овочі.

 3. Забезпечте собі достатню кількість вітаміну С, оскільки він допомагає вашому організму засвоювати залізо. Вітамін С міститься у полуниці, броколі, апельсині та інших продуктах.

 4. Харчуйтеся збалансовано.

 5. Обмежуйте вживання кави та чаю під час прийому їжі, щоб не заважати організму засвоювати залізо.

 

Якщо ви вже відчуваєте певні симптоми - обов'язково звертайтеся до лікаря якомога скоріше. Своєчасне звернення до лікаря дозволить вам виявити зміни в аналізах крові, зрозуміти причину таких змін, а також призначити своєчасне ефективне лікування.

 

Бережіть себе та будьте здорові!

 

Было полезно?

19131