Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Які аналізи потрібно періодично здавати людям похилого віку?

16 серпня 2022 р. 20:25

Після 50 років, як правило, люди починають частіше відчувати проблеми зі здоровʼям. Організм вже не все сприймає так просто, як це було у молодості. Багато хто не відвідував лікарів і в похилому віці починає відчувати ці прогалини. Дехто лікувався тим, що порадили знайомі, дехто народними методами, а хтось взагалі нічого не робив в надії, що проблеми минуть самостійно. І, можливо, так і відбувалося, проте в більшості випадків, проходили лише симптоми, а причина залишалась.

 

Обов'язкові аналізи для людей похилого віку

 

Якщо молодому організму легше впоратися із захворюваннями, то людині похилого віку необхідно приділяти належну увагу своєму здоровʼю. Важливу роль у цьому відіграє своєчасна діагностика, в тому числі, лабораторна. Вчасне виявлення захворювань і їхнє лікування допоможе продовжити життя та покращити його якість.

 

 1. Перелік обовʼязкових аналізів для людей похилого віку

 

Щоб контролювати стан свого здоровʼя достатньо регулярно відслідковувати показники крові і сечі, здаючи їх на лабораторні дослідження. З результатами аналізів краще звертатись до лікаря, який правильно їх трактуватиме і зробить висновок. Крім того обовʼязково порадьтесь стосовно того, як часто вам необхідно здавати аналізи і які саме. Можливо, виходячи з індивідуальної ситуації пацієнта, лікар не буде обмежуватись загальними аналізами крові і сечі і додасть інші. 

 

Людям похилого віку часто додатково призначають біохімічний аналіз крові та аналіз крові на цукор.

 

Якщо ви себе прекрасно почуваєте і не маєте жодних скарг, це не означає, що ваш організм не потребує обстеження. Навпаки - проходячи діагностику профілактично ви даруєте собі можливість якісно прожити життя.

 

 1. Як отримати направлення на аналізи?

 

Направлення на аналізи дає ваш лікар, зазвичай це терапевт, але може бути й вузькоспеціалізований фахівець. Він же і трактує отримані результати, накладає їх на ваші скарги, загальний стан, хронічні захворювання та результати іншої діагностики. Варто зазначити, що направлення не обовʼязкове для здачі аналізів, в сучасних лабораторіях ви можете оформити і самозвернення. Проте краще довірити це лікарю, який краще розуміє, які саме дослідження вам потрібні, а які - ні.

 

 1. Загальні правила підготовки до здачі аналізів

 

Перед здачею аналізів не забудьте проконсультуватись з лікарем з приводу підготовки до забору біоматеріалу, оскільки це напряму впливає на результат. Недотримання правил підготовки можуть стати причиною не достовірних результатів, а значить некоректного діагнозу і лікування. 

 

Підготовка залежить від дослідження, для якого ви здаєте кров чи інший біоматеріал. Для крові, сечі, калу та інших аналізів свої правила підготовки. Тому поцікавтеся ними заздалегіть.

 

Крім того важливо бути спокійним під час забору аналізу і напередодні. Психофізичний стан також впливає на результати досліджень, змінюючи біохімічні показники.

 

 1. Загальний аналіз крові (ЗАК). Для чого його призначають?

 

Загальний аналіз крові дозволяє отримати глобальну картину щодо здоровʼя людини. Якщо в організмі є патологічні процеси, то вони, скоріше за все, відобразяться на показниках крові. Це дослідження призначають дуже часто, воно є обовʼязковим при будь яких запальних процесах, оскільки дає зрозуміти стан організму хворого.

 

 1. Підготовка до здачі аналізів крові людей похилого віку.

 

Усім відомо, що кров здається натщесерце. Від останнього прийому їжі до здачі крові має пройти від 1 до 12 годин, залежно від дослідження. Але є й ще одне важливе правило - за 24 години до забору крові не можна вживати ніякі лікарські препарати. Оскільки у людей похилого віку часто є хронічні захворювання і деякі ліки вони приймають на постійній основі, то їм варто взяти це правило до уваги. Якщо ви не можете пропустити прийом ліків, то повідомте про це лікаря, який буде читати результати аналізів.

 

Не забувайте також, що напередодні здачі крові на аналіз не можна вживати жирну, смажену та солодку їжу, пити солодкий чай та каву, алкоголь. 

 

 1. Оцінка результатів ЗАК

 

Результати будь-яких аналізів має розшифровувати лікар, зважаючи на інші аспекти. Проте в результатах, що видають сучасні лабораторії, зазначають референтні значення (норму) і окремо виділяють ті показники, які виходять за межі норми. Тобто ви і самі можете побачити, які показники у вашому аналізі завищені або навпаки знаходяться за нижнім лімітом. 

 

Загальний аналіз крові

 

Майте на увазі, що лабораторії використовують різні методи та одиниці виміру. Тому краще орієнтуватися на ті нормальні значення, що вказує лабораторія.

 

 1. Для чого робити біохімічний аналіз крові?

 

Це дослідження дозволяє отримати інформацію про мікроелементи в організмі, метаболізм, а також функцію деяких органів. Тобто біохімічний аналіз крові дає комплексну оцінку організму.

 

За його допомогою лікар може виявити захворювання ще на тій стадії, коли пацієнт не відчуває жодних симптомів. А це дуже важливо з точки зору профілактики захворювань.

 

 1. Підготовка до здачі біохімічного аналізу крові

 

Перед забором крові для біохімічного аналізу не можна їсти протягом 12 годин. А до того утримуватися від фізичних навантажень, алкоголю, важкої їжі, кави та чаю. Не слід також приймати лікарські препарати. За 30 хвилин до аналізу потрібно забезпечити собі спокій, не пити жодних рідин, включно з водою та не палити. Дотримання цих правил є обовʼязковими, в інакшому випадку, отриманим результатам не можна довіряти. Отже, якщо ви з тих чи інших причин не змогли виконати ці прості правила краще відкласти здачу аналізу на інший день.

 

 1. Які показники біохімічного аналізу крові є нормою для людей похилого віку

 

Протягом життя показники в біохімічному аналізі крові змінюються, це нормально. Але у кожного віку є свої норми, вихід за межі яких є відхиленням. Оскільки лабораторії використовують різні методики, а також одиниці вимірювання, то правильним буде орієнтуватися саме на ті референтні значення, що зазначає лабораторія у бланку з результатами або показати ваші результати лікарю.

 

 1. Аналіз крові на цукор

 

З віком у людини зростає ризик росту рівня глюкози у крові, що спричиняє розвиток цукрового діабету. Через це сімейний лікар повинен призначати аналіз крові на глюкозу усім у віці 45+. Важливо здавати аналіз, оскільки він дозволяє виявити цукровий діабет на ранній стадій, коли ще немає жодних симптомів.

 

Для аналізу беруть кров як з вени, так і з пальця. 

 

Якщо ви самостійно здали аналіз і побачили в результатах перевищення норми - обовʼязково зверніться до лікаря. Чим раніше ви почнете лікуватися, тим ефективнішим буде цей процес.

 

 1. Як підготуватися до здачі крові на цукор

 

Перед тим, як прийти в лабораторію для здачі аналізів, необхідно бути впевненим, що ви дотримались усіх правил підготовки. Від цього залежить достовірність ваших результатів. Якщо ви не підготуєтесь належним чином, потрібно повідомити про це вашого лікаря.

 

Щоб результати аналізів були обʼєктивними, необхідно дотриматись наступних правил:

 • не їсти за 8-12 годин до здачі крові;
 • напередодні здачі аналізу виключити будь-яке фізичне навантаження;
 • перед забором не вживати чай, каву та алкоголь;
 • чистити зуби зранку перед аналізом без зубної пасти і не жувати жуйку.

 

 1. Норми показань глюкози у віці 50+

 

Як і в усіх інших результатах слід орієнтуватися на референтні значення, вказані у результатах ваших аналізів. 

 

Рівень цукру залежить від віку пацієнта, а також загального фізичного стану. Середньою нормою вважається результат в межах від 3,9 до 5,8 ммоль/л. Якщо вам понад 60, то допускається вищий результат - до 6,3 ммоль/л.

 

Якщо аналіз передбачає визначення показника з глюкозним навантаженням, то верхньою нормою буде вважатися усе, що до 7,8 ммоль/л.

 

 1. Загальний аналіз сечі

 

Показники сечі на рівні з кровʼю є показовими, коли йдеться про стан здоровʼя. Дослідження цієї рідини може виявити низку захворювань. Часто сечу здають паралельно із кровʼю, щоб поєднати їх і отримати більш точну інформацію про стан організму.

 

 1. Як підготуватися до здачі загального аналізу сечі?

 

Серйозно віднесіться до здачі сечі на аналіз і підготовки до цього дослідження. Щоб результати були достовірними і лікар міг брати їх до уваги необхідно дотримуватися певних правил.

 1. Не слід переохолоджуватися чи перегріватися.
 2. Сеча для аналізу має бути зібрана зранку.
 3. Перед збором сечі не снідайте та проведіть гігієнічні процедури.

 

Для зберігання біологічної рідини використовуйте спеціальні стерильні контейнери, які можна придбати в будь-якій аптеці або в лабораторії. Також зауважте, що для дослідження найкраще використовувати середню порцію сечі, що була зібрана зранку.

 

 1. Як оцінити результати загального аналізу сечі

 

Візьміть собі за правило, що трактувати будь-які аналізи повинен ваш лікар. Оскільки він поєднує результати з вашим анамнезом, скаргами та іншими дослідженнями. Можливо для кожного індивідуального випадку навіть вихід за межі референтних значень може бути нормальним, але робити такий висновок повинен лише лікар.

 

Загальний аналіз сечі

 

Проте певні характеристики сечі пацієнт повинен знати. По-перше, в нормі сеча має бути світло-жовтого кольору, прозорою і не мати різкого запаху. Показник pH цього біоматеріалу не повинен бути нижчим за 4 і не перевищувати 7. Вміст еритроцитів та лейкоцитів допускається до 3 і 6 відповідно. Білок має бути відсутнім або не перевищувати 0,033 г/л. Глюкоза також має бути відсутня або не вище за 0,8 ммоль/л.

 

В будь-якому разі орієнтуйтесь на референтні значення, що вказані у результатах аналізів, щоб зрозуміти чи є перевищення норми.

 

Скільки б вам не було років, не варто забувати про своє здоровʼя. Проте у похилому віці воно потребує ще більше уваги. Щоб контролювати стан свого організму намагайтеся відвідувати як мінімум сімейного лікаря та здавати основні аналізи не рідше ніж раз на рік. Ці прості, але цінні та інформативні дослідження допоможуть вам відстежувати основні показники та вчасно починати лікування або профілактику.

Было полезно?

44371
jULqukvZ
Отзыв
EvtjAUeob
jULqukvZ
Отзыв
EvtjAUeob
DvltYHPrS
Отзыв
eEQCviOUYpZFR
DvltYHPrS
Отзыв
eEQCviOUYpZFR
SVrdjKPRc
Отзыв
XwqkGbxA
tjJHaCKrLP
Отзыв
vwqEatrLObK
BywcYeSqbQjtkKZ
Отзыв
GzYiUugQqltmfB
PHabvjeqQW
Отзыв
UuShIqLpwCRj