Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Які обстеження та у якому віці потрібно проходити жінкам?

16 серпня 2022 р. 19:20

Жіноче здоровʼя має свої особливості. Окрім решти органів жінці необхідно приділяти гідну увагу і своєму репродуктивному здоровʼю. В молодому віці від цього залежить майбутня вагітність, але це не означає, що пізніше обстеження не потрібні. Зовсім ні, вони необхідні ще частіше, щоб запобігти онкологічним захворюванням.

 

Щоб зберегти жіноче здоровʼя на довгі роки необхідно регулярно проходити обстеження. Та які саме - залежить від віку жінки.

 

  1. Види обстежень залежно від віку

 

У кожного віку існують свої особливості і зміни, які повинен контролювати і відстежувати лікар, аби мати можливість вчасно помітити патологію і виправити її.

 

2.1. Якщо вам від 18 до 30 років

 

Такий вік є молодим для людини і може здаватися, що не має потреби часто обстежуватись. Це хибна думка, оскільки навіть відсутність симптомів не є гарантією здоровʼя. Є низка діагнозів, які на ранніх стадіях можна помітити лише шляхом діагностики

 

Види обстеження жінок

 

Крім того, молодим дівчатам потрібно відвідувати гінеколога з метою контролю менструального циклу. Якщо після 18 років спостерігаються його порушення, це може бути симптомом проблем, які потрібно діагностувати. На цей вік також припадає перший сексуальний досвід, а разом з ним і необхідність правильно підібрати методи контрацепції, а як це зробити - порадить фахівець.

 

До того ж цей вік є репродуктивно активним для жінок, а для підготовки до вагітності необхідно бути впевненим не лише у здоровій репродуктивній системі, але й у низці інших показників. Саме тому у віці 18-30 років для кожної жінки важливо проходити не лише гінекологічні обстеження, а й дерматологічні та серцево-судинні, відвідувати офтальмолога, стоматолога та проходити діагностику ендокринної системи.

 

2.1.1.Гінекологічні обстеження

 

Кожна жінка в цьому віці має обовʼязково відвідувати гінеколога не рідше ніж раз на 12 місяців. Під час таких відвідувань лікар проводить огляд піхви та шийки матки, робить забір біоматеріалу для дослідження мікрофлори та цитології. Цитологічне дослідження є вкрай важливим, оскільки воно дозволяє відстежувати онкологічні захворювання. Рак на ранніх стадіях є безсимптомним і жінка може не помітити початок розвитку захворювання. Проте за допомогою цитологічного дослідження можна попередити цей процес або вчасно виявити і почати лікувати. 

 

Цитологічне дослідження допомагає виявити рак яєчників і рак шийки матки.

 

Не менш важливим є обстеження молочних залоз жінки. У віці менше 30 років за умови відсутності скарг жінка може самостійно обстежувати груди на наявність ущільнень та інших патологій. Також на консультації у гінеколога лікар має зробити огляд. За необхідності жінці можуть призначити УЗД молочних залоз.

 

Якщо у жінки були незахищені статеві акти, гінеколог призначить аналізи на наявність захворювань, що передаються статевим шляхом.

 

2.1.2. Дерматологічне обстеження

 

Кожній жінці рекомендовано консультуватись у дерматолога як мінімум раз на рік-два. Бажано, щоб це був не просто дерматолог, а дерматолог-онколог, який зможе оглянути родимки та оцінити їхній стан. Лікар має призначити скринінг шкіри на наявність ракових захворювань, які потрібно вчасно попередити, діагностувати та лікувати.

 

2.1.3. Обстеження серцево-судинної системи

 

Регулярно перевіряйте артеріальний тиск, щоб розуміти, що є для вас нормою. Якщо верхній показник є вищим за 140 або нижній вище за 90, то вам варто пройти обстеження і відвідати кардіолога.

 

Лікарі також рекомендують перевіряти рівень холестерину щонайменше раз на 5 років, якщо ви старші за 20 років. Таке обстеження допомагає виявити рівень ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Який показник є нормою і що є значним перевищенням - краще з'ясувати з лікарем, маючи результати аналізу та беручи до уваги весь ваш анамнез. За необхідності такий аналіз слід робити частіше.

 

2.1.4. Обстеження у офтальмолога

 

Відвідуйте періодично офтальмолога навіть, якщо не маєте скарг. За допомогою профілактичного обстеження можна попередити небажані процеси та зупинити їх або вчасно розпочати лікування. Це допоможе вам зберегти зір.

 

2.1.5. Обстеження у стоматолога

 

На консультації до стоматолога необхідно ходити раз на 6 місяців. Така частота відвідувань дозволить лікарю на ранніх стадіях виявляти карієс та лікувати його. Також важливо проводити гігієнічне чищення зубів, що запобігає накопиченню нальоту та появі карієсу.

 

2.1.6. Обстеження ендокринної системи

 

Відвідайте ендокринолога, який розповість вам про профілактичні дослідження щитоподібної залози. До таких відносять лабораторні дослідження на гормони та УЗД. Проте лікар має врахувати ваші скарги та анамнез і пояснити, як часто і в яких випадках необхідно проходити дослідження саме вам.

 

Обстеження ендокринної системи

 

2.2. Якщо вам від 30 до 50 років

 

У такому віці у жінок підвищується ризик певних захворювань, а тому зʼявляється необхідність контролювати ці ризики. Деякі обстеження вже треба робити частіше, щоб вчасно попередити захворювання. Тож, до всіх вищезгаданих обстежень додаються й інші.

 

2.2.1. Обстеження на діабет

 

Усім жінкам віком від 40 років рекомендовано робити обстеження на наявність цукрового діабету. З результатом аналізу краще звернутися до лікаря, щоб він правильно його трактував та міг виявити предіабет. Ризик розвитку діабету зростає при наявності зайвої ваги та генетичної схильності.

 

Доведено, що ризик інфаркту і інсульту вдвічі вищий у людей з діабетом ніж у тих, хто на нього не хворіє. Крім того, дорослі, що страждають на діабет мають і вищий ризик смерті - як мінімум у 2 рази у порівнянні з людьми без діабету.

 

2.2.2. Гінекологічне обстеження

 

У віці від 30 до 50 років необхідно продовжувати відвідувати гінеколога не рідше одного разу на рік. До переліку аналізів входить мазок на мікрофлору піхви, ПЛР-тест на урогенітальні інфекції, цитологічний аналіз і додається УЗД органів малого тазу. Після 30 років ризик раку молочної залози зростає, тому необхідно відвідувати мамолога, який індивідуально призначить або УЗД молочних залоз або мамографію (раз на три роки). Проте про самообстеження не слід забувати - продовжуйте самостійно проводити діагностику грудей, при виявленні якихось ущільнень обовʼязково зверніться до лікаря! Після 45 років рекомендовано проводити обстеження у мамолога раз на рік, а після 55 - два рази на 12 місяців.

 

2.2.3. Обстеження у офтальмолога

 

В сучасному світі існує тенденція раннього погіршення зору. Тобто наше покоління відчуває негативні зміни у зорі раніше ніж попередні покоління. Дуже важливо встигнути попередити проблеми, а це можливо зробити тільки при регулярному відвідування офтальмолога. Часто, коли ви відчули симптоми, то захворювання вже не на ранній стадії і лікування стає менш ефективним і довшим. Тож візьміть собі за правило періодично відвідувати офтальмолога (раз на два роки), якщо вас нічого не турбує і робити це раз на рік, якщо ви вже носите окуляри.

 

2.3. Якщо вам 50 років і більше

 

Після 50 років потрібно особливо уважно стежити за власним здоровʼям. У цьому віці ризик певних захворювань особливо високий. Аби попередити і профілактувати небезпечні стани обовʼязково відвідуйте сімейного лікаря і разом з ним плануйте обстеження. Окрім вже перечислених жінка після 50 років має також обстежувати товсту кишку, нирки, нервову систему, опорно-руховий апарат та інше. Докладніше про це - далі.

 

2.3.1. Скринінг раку товстої кишки

 

Виявити патологічні процеси у шлунково-кишковому тракті, в тому числі онкологічні допоможе процедура, що називається сігмоїдоскопія або колоноскопія. Процедура не надто приємна, проте високоінформативна та цінна для лікаря. Якщо лікар виявить високий ризик раку товстої кишки, то процедуру доведеться повторювати. Частоту її проведення визначає лікар.

 

2.3.2. Обстеження нирок

 

Нирки, як відомо, дуже важливий орган і збій у їхній роботі негативно впливає й на інші органи. Розлади у роботі нирок супроводжуються болем, відповідно, якість життя людини значно погіршується. Часто проблеми з нирками на ранніх стадіях не помічають, звертаючись до лікаря вже з запущеною формою захворювання. Щоб помітити патологію вчасно потрібно час від часу проходити діагностику. Перевірити стан нирок та їхню роботу дозволяє аналіз сечі. Робіть це дослідження раз на рік, щоб забезпечити собі якісний контроль та своєчасну діагностику.

 

Діагностика

 

2.3.3. Перевірка стану щитоподібної залози

 

Проблеми з щитоподібною залозою дуже помітно відображаються на загальному стані нашого організму і зовнішньому вигляді. З віком ризики захворювань щитоподібної залози так само стають вищими. Лікарі рекомендують досліджувати кров на гормони щитоподібної залози жінкам старше 50 років раз на рік. Якщо аналіз виявить, що деякі показники знаходяться поза межами норми, то варто звернутися до лікаря для зʼясування причин та їхнього усунення.

 

2.3.4. Обстеження у отоларинголога

 

У людей після 50 років закономірно погіршується слух. Тому у цьому віці усім рекомендовано звернутися до отоларинголога для перевірки слуху шляхом аудіограми. Робити це варто раз на рік. Проте, якщо людина часто слухає гучну музику або її робота передбачає постійний галас, то доцільно буде робити таке дослідження раніше. На консультації крім аудіограми лікар може виявити необхідність дообстеження шляхом аудіологічного дослідження, отоакустичної емісії та дослідження вуха за допомогою розмовної та шепітної мови. 

 

2.3.5. Обстеження нервової системи

 

Недообстеження нервової системи може загрожувати певними незворотними процесами. Якщо якісь порушення спостерігалися у молодому віці, то згодом, якщо їх ніяк не лікувати, вони лише посилюються. Щоб запобігти цим процесам має сенс регулярно звертатися до лікаря-невролога. 

 

В залежності від віку і анамнеза, лікар може призначити МРТ, КТ, рентген, дуплексне сканування судин шиї та голови, електроенцефалографію та інші дослідження. Усе це допомагає виявити патологію нервової системи та визначити діагноз, а згодом визначити тактику лікування.

 

Захворювання нервової системи значно знижують якість життя пацієнта. Деякі з них погано піддаються лікуванню, проте при ранній діагностиці їх можна уповільнити або навіть попередити.

 

2.3.6. Обстеження опорно-рухового апарату

 

Щоб тримати ваш опорно-руховий апарат під контролем достатньо відвідувати раз на рік ревматолога та робити УЗД суглобів. Останнє дослідження достатньо проводити раз на три роки. Оскільки у поважному віці біль у суглобах не рідкість, лікар-ревматолог повинен обовʼязково зʼявитися у вашій медичній картці. І звертатися до нього необхідна за перших симптомів, не намагаючись самостійно призначати собі лікування. Залиште це спеціалісту, який проаналізує усі ваші дослідження та допоможе зупинити руйнування суглобової тканини.

 

2.3.7. Тест на вимірювання щільності кісткової тканини

 

Тест, що вимірює щільність кісткової тканини допомагає виявити остеопороз. Його роблять у віці від 65 років. Проте, якщо у вас є певні ризики, такі як, низька маса тіла або перелами, то ймовірно тест необхідно зробити раніше. У будь якому випадку, з цього приводу обовʼязково треба порадитись з лікарем.

 

Звичайно, кожна ситуація індивідуальна і перелік обстежень у будь-якому віці потрібно узгоджувати з вашим лікарем. Профілактичні візити до лікарів та регулярні обстеження є вкрай важливими, оскільки ніяким іншим способом ми не можемо виявити захворювання та патологічні стани. Тільки завдяки вчасній діагностиці ми можемо їх попередити або вчасно помітити і почати лікувати.

 

Приділяйте своєму здоровʼю гідну увагу, ваш організм обовʼязково за це віддячить.

Было полезно?

25230
JKCuHITA
Отзыв
RZgaXtLcmFUejM
JKCuHITA
Отзыв
RZgaXtLcmFUejM
UyMGJENgrSls
Отзыв
lESOLeTCi
uCrLaUgVjKny
Отзыв
GCevoVWrIwbfnHta
isGVQTMLROUJK
Отзыв
KGQTNgbSz
yEvezhCnJBcPlX
Отзыв
YNDBPhmaT
wbFpUhcPzKIQ
Отзыв
XSJRflPykWnTvwY
cCDunbsfLSyqZAea
Отзыв
cqlPUjTdoRxX