Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Як попередити захворювання серцево-судинної системи?

16 лютого 2023 р. 18:03

Одні з найпоширеніших загроз для здоров'я та життя людей в усьому світі - серцево-судинні захворювання! Саме тому і чоловікам, і жінкам так важливо контролювати своє здоров'я, скринінгово (тобто за відсутності жодних симптомів) виконуючи спеціальне лабораторне дослідження ліпідограму.   

Що таке ліпідограма?

Жири, що надходять в наш організм разом із їжею чи синтезуються печінкою, називаються ліпідами. До ліпідів відносять ліпопротеїди, холестерин та тригліцериди. Рівень цих речовин в крові демонструє лабораторне дослідження, що називається ліпідограмою.

Співвідношення цих трьох видів ліпідів демонструє лікарю ризик розвитку у пацієнта серцево-судинних захворювань. Коли рівень ліпідів значно підвищується по відношенню до значень норми, на стінках судин організму починається процес утворення так званих холестеринових бляшок. Вони небезпечні тим, що можуть значну звужувати прохідність судини для крові до повного перекриття.

Коли призначається дорослим і дітям?

Дітям таке дослідження профілактично не проводять, тільки за призначенням лікаря, коли є для цього певні показання.

Що стосується дорослих, то починаючи з 20 років до 40 років ліпідограму слід здавати щонайменше 1 раз на 5 років з профілактичною метою.

Щорічно це дослідження показане наступним групам населення:

 • людям старше 40 років;

 • тим, хто має підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань (має надлишкову вагу та неправильно харчується, курить, хворіє на цукровий діабет, має проблеми з артеріальним тиском, стреси та часті переживання);

 • пацієнтам, що проходять лікування повʼязане зі зниженням рівня холестерину.  

Як підготуватися до здачі аналізу?

Для дослідження необхідна венозна кров, тому пацієнтові потрібно дотримуватись певних правил підготовки.

 • здавати кров краще в ранковий час і обовʼязково натщесерце (після 8-12 годин голодування), можна пити воду;

 • за день до аналізу не їсти жирної та смаженої їжі;

 • за день до аналізу не вживати алкоголь, та уникати фізичних та психологічних навантажень на організм.

Як проводиться ліпідограма?

Як вже згадувалось, ліпідограма - це комплексний лабораторний аналіз, що досліджує ліпідний обмін організму. Для дослідження пацієнт здає венозну кров, яка відправляється в лабораторію для аналізу. Через вказаний лабораторією час (в INVIVO - протягом доби) пацієнт отримує результати досліджень, з рівнем досліджених показників. В бланку з результатами також вказуються референтні значення, за допомогою яких пацієнт може зрозуміти чи знаходяться його показники в межах норми.

Загальний холестерин

Основні показники ліпідограми - це холестерин, тригліцериди та ліпопротеїди (низької та високої щільності). Почнемо з першого.

Холестерин - речовина, більша кількість якої (до 80%) синтезується печінкою, але певна частина надходить в організм з їжею тваринного походження. Роль холестерину в організмі дуже важлива, він входить в склад клітинних мембран та тканин, допомагає синтезувати жовчні кислоти, входить до складу статевих, а також стероїдних гормонів. Пересування холестерину в крові здійснюється за допомогою ліпопротеїдних комплексів, про них і піде мова далі.

Ліпопротеїди низької щільності

Ліпопротеїди низької щільності транспортують загальний холестерин з печінки в клітини та тканини організму, таким чином, перевищення цього показника сприяє відкладенню холестерину на стінках артерій і розвитку в організмі атеросклерозу. Порушення течії крові також може спричинити ішемічну хворобу, інфаркт та інсульт.

В цілому підвищення рівню ліпопротеїдів низької щільності призводить до ризику розвитку у пацієнта серцево-судинних захворювань.

Ліпопротеїди високої щільності

Ці речовини виконують протилежну до ліпопротеїдів низької щільності функцію. Вони здатні захоплювати надлишковий холестерин, виводити його з клітин та тканин і транспортувати його назад до печінки, яка перетворює його в жовчні кислоти. За таку діяльність ЛПВЩ отримали назву “поліцейські атеросклерозу” або “хорошим холестерином”, оскільки підвищення цього показника не збільшує ризик розвитку цього захворювання (атеросклерозу). Ба більше - що вища кількість ЛПВЩ, то нижча ймовірність розвитку патологічного процесу в судинах.

Зниження ліпопротеїдів високої щільності може бути обумовлене низкою захворювань: цукровим діабетом, застоєм жовчі, нирковою недостатністю, патологічними процесами в печінці, стресами та деякими лікарськими засобами.

Тригліцериди

Це обовʼязкова складова ліпідограми. Тригліцериди є важливим і чи не головним джерелом енергії людини. Ці речовини потрапляють з продуктами харчування і всмоктуються у кишківнику. Відкладаються вони у жировій тканині організму. За необхідності вони виділяються з жирової тканини та постачаються у кров, а звідти - мʼязам, які їх витрачають. 

Рівень тригліцеридів допомагає оцінити ризик виникнення захворювань серцево-судинної системи, травного тракту і допомагає виявити порушення обміну речовин. Але рекомендовано тригліцериди здавати в комплексі з холестерином і ліпопротеїдами.

Коефіцієнт атерогенності

Показник розраховується математично за формулою, де від загальної кількості холестерину віднімають ЛПВЩ, а отриманий результат ділять на кількість тих самих ЛПВЩ. Таким чином, коефіцієнт атерогенності - це пропорційне відношення “хорошого” та загального холестерину, який теоретично може перетворитись у ліпопротеїди низької щільності.

Як інтерпретувати результати?

В результатах дослідження, які пацієнт отримує після здачі аналізу, зазначені референтні значення, тобто норма для кожного показника. Необхідно порівняти свій показник зі значенням норми, таким чином визначивши, чи виходять ваші показники за межі референтних значень. Розшифровувати результати повинен лікар. Він зможе пояснити звʼязок між показниками ти зрозуміти причину підвищення чи зниження показників і призначити додаткову діагностику або лікування.

Які є пакети?

В медичній лабораторії INVIVO є комплексний пакет досліджень під назвою “Ліпідограма”. Він включає в себе усі необхідні показники для дослідження ліпідного обміну організму.

Що входить у пакет:

 • холестерин;

 • ЛПВЩ;

 • ЛПНЩ;

 • ЛПДНЩ;

 • тригліцериди;

 • коефіцієнт атерогенності.

Де зробити аналіз?

Зробити аналізи з пакету “Ліпідограма” ви можете в будь-якому відділенні медичної мережі лабораторії INVIVO. Просто знайдіть найближчій для вас пункт забору та замовте дослідження. Зауважимо, що при оформленні замовлення на сайті ви отримаєте знижку у розмірі 10%. Дізнатися про всі акційні пропозиції лабораторії, а також правила підготовки можна за телефоном 0 800 210 777

 

Было полезно?

18470
tVdHmifQu
Отзыв
cOHIybonljgMfWEm
tVdHmifQu
Отзыв
cOHIybonljgMfWEm
cZMmSVTRvNzdbU
Отзыв
TIxMgQRlBZUfqP
cZMmSVTRvNzdbU
Отзыв
TIxMgQRlBZUfqP
zJvurGfnCwPUxgYE
Отзыв
hBtIZCKiND
zJvurGfnCwPUxgYE
Отзыв
hBtIZCKiND