Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Раннє виявлення раку

30 серпня 2022 р. 21:14

Вітаю, шановні читачі нашого блогу! Сьогодні з вами я, Бондаренко Олена Іванівна, терапевт INVIVO Clinic. Цього разу хочу поговорити з вами про серйозне захворювання - онкологічну патологію або, говорячи простіше, - рак.

 

Для початку хочу познайомити вас зі статистикою цього захворювання. Онкологічна патологія стає причиною смертей близько 7 мільйонів людей щорічно. Злоякісні новоутворення спричиняють більше 15% усіх смертей і поступаються за цим показником лише серцево-судинним захворюванням. Україна посідає 2-ге місце в Європі за темпами поширення раку. Ризик розвитку онкологічних захворювань становить 27,7% у чоловіків та 18,5% у жінок. Дорічна летальність внаслідок онкологічних захворювань, у 2–10 разів перевищує аналогічний показник у розвинених країнах світу. 

 

Результати світових епідеміологічних досліджень злоякісних новоутворень свідчать про швидкі темпи підвищення захворюваності на рак та поширеності злоякісних новоутворень із різким зростанням смертності у віці старше 60 років. 

 

Причин зростання захворюваності та високого рівню смертності від раку в Україні декілька. По-перше, це несприятлива екологічна ситуація. По-друге, широко розповсюджені шкідливі звички: зловживання алкоголем, куріння. Не в останню чергу слід звинувачувати нераціональне харчування, зайву вагу, малорухливий спосіб життя, високий відсоток демографічного старіння населення. Крім того, рівень санітарної культури населення з питань профілактики, своєчасного лікування передракових захворювань та обовʼязкового щорічного обстеження у нашій країні, на жаль, залишається низьким.

 

В першу чергу, я хочу наголосити і донести до читачів і своїх пацієнтів те, що багато видів раку є виліковними. Доведено прямий зв’язок: чим раніше встановлено діагноз, тим успішнішим є лікування і сприятливішим прогноз. Тому вкрай важливими є інформування та обізнаність населення з питань обґрунтованості профілактичного обстеження, самообстеження шкірних покривів, лімфатичних вузлів та молочних залоз у жінок, проходження цитологічного і мамографічного скринінгу жінками та імунологічного обстеження на простатспецифічний антиген чоловіками. 

 

Що ж допоможе вам і мені, як лікареві, виявити онкологію на ранніх стадіях? Звичайно, діагностика.

 

Обстеження на раннє виявлення онкопатології включає в себе наступне:

 

- огляд гінеколога всім жінкам починаючи з 21 року або після початку статевого життя 1 раз на рік, а за необхідності частіше. Регулярний огляд у гінеколога – єдиний спосіб знизити ризик виникнення раку шийки матки. При огляді проводиться комплекс обстежень, включаючи кольпоскопію, цитологію та виявлення вірусу папіломи людини.

 

- рентгеографія органів грудної клітини кожні 2 роки, а пацієнти з групи ризику (хворі на цукровий діабет, ХОЗЛ, виразкову хворобу шлунка та інші) - 1 раз на рік з метою ранньої діагностики захворювання легень.

 

- фіброколоноскопія усім особам після 50 років з метою профілактики раку прямої кишки.  Якщо у Ваших  родичів були випадки раку товстого кишківника,  доцільним буде пройти це обстеження у більш молодому віці 40-45 років. При фіброколоноскопії можуть бути виявлені поліпи товстого кишківника, які є передраковою патологією. Своєчасне видалення поліпів запобігає розвитку раку цієї локалізації.

 

- обстеження молочних залоз дає змогу виявити початкові стадії раку молочної залози. Для жінок віком до 40 років застосовується УЗД молочних залоз, а після 40 років обов’язкове щорічне проведення мамографії та УЗД молочних залоз.

 

- профілактичне  урологічне щорічне обстеження чоловіків старше 40 років, яке включає огляд уролога,  ультразвукове дослідження сечовивідних шляхів, передміхурової залози і сечового міхура, яке дозволяє оцінити розміри та структуру передміхурової залози, та визначення рівня ПСА у крові.

 

Зауважу, що важливим напрямом досліджень у ранній діагностиці злоякісних новоутворень є пошук онкомаркерів, які з високою достовірністю дозволяють діагностувати виникнення пухлинного процесу задовго до появи клінічних симптомів, особливо у пацієнтів із груп ризику (в першу чергу це стосується осіб, в родичів яких була виявлена онкопатологія).

 

Своїх пацієнтів я завжди прошу бути відповідальними у питаннях свого здоровʼя. Настороженість і відповідальність як пацієнтів так і лікарів є дієвими засобами запобігання розвитку раку. Важливу роль у цьому відіграють організація програм масового скринінгу, суворе дотримання стандартів діагностики раку як медичними закладами, медичним персоналом, так і самими пацієнтами. 

 

Бережіть своє здоров’я!

Было полезно?

7413
bAdCmFJrqsPQa
Отзыв
ngTEyKmshOtDqRVM