Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Найважливіші аналізи для дитини: дитинство, перші кроки, дошкільний вік

16 серпня 2022 р. 19:57

Для батьків немає нічого ціннішого ніж здоровʼя їхньої дитини. Адже навіть у новонароджених можуть бути відхилення, про які неможливо дізнатися до тих пір, поки не почнеться діагностика. Якщо дитина має патології, то цілком зрозуміло, що час від часу вона має обстежуватись. А чи потрібно здавати аналізи та проходити іншу діагностику здоровим дітям? Відповідь одна - обовʼязково. Так, діти не люблять здавати кров, їх лякають медичні установи, голки, та все, що повʼязане з лікарями. Але іншого способу дізнатися, чи все добре з організмом вашого малюка не існує. Лабораторне дослідження максимально точно дасть знати, якщо в організмі почнуться певні процеси, а помітити їх вчасно можна тільки шляхом профілактичних обстежень.

 

 1. Які обовʼязкові аналізи крові беруть у дітей

 

У перший рік життя малюка список аналізів досить великий, оскільки педіатру необхідно повністю дослідити його стан. Як правило, лікарі призначають максимально можливий перелік, який дозволить повністю дослідити організм.

 

 

Обов'язкові аналізи для дітей

 

Отже, новонародженій дитині потрібно здавати не лише кров, а й сечу і кал, а також пройти низку профілактичних оглядів у різних лікарів, одного лише педіатра недостатньо. Все це для того, щоб виявити можливі відхилення у дитини якомога раніше.

 

Протягом першого року життя у дитини беруть наступні аналізи крові:

 • скринінг на дослідження вроджених захворювань;
 • загальний аналіз крові;
 • загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • біохімічний аналіз крові;
 • дослідження на гормони;
 • за необхідності - аналіз на залізо та феритин.

 

Перший забір крові у малюка відбувається ще у пологовому будинку одразу після народження. Неонатологи роблять скринінг, щоб виключити вроджені захворювання або генетичну схильність до них. До таких захворюваня відносять фенилкетонурію, муковісцидоз, гіпотиреоз, адреногенітальний синдром, галактоземію.

 

Також на цьому етапі у новонародженого досліджують кров, роблячи загальний та біохімічний аналіз, а також виявляючи гормональний статус.

 

По мірі того, як дитина зростатиме, вона періодично здаватиме загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою. Такий аналіз педіатр завжди призначає, якщо ви звернулись з симптомами запалення. Дослідження дає зрозуміти ступінь тяжкості стану дитини та походження інфекції - вірусна чи бактеріальна. Але й це ще не вся інформація, яку можна отримати від згаданого дослідження. Він може вказати лікареві на розвиток анемії або зневоднення. Ці стани є досить поширеними і небезпечними.

 

У дітей діагноз анемія, як правило, є наслідком залізодефіциту в організмі. Нестача заліза провокує часті захворювання, оскільки стійкість організму до збудників знижується. Довшим стає й одужання дитини. Анемія залишає свій слід на шкірі, яка стає сухою, починає шелушитись , довго загоюється. У таких дітей можна помітити випадіння волосся.

 

Лікар може запідозрити цей діагноз у тому випадку, якщо в аналізі крові будуть знижені показники гемоглобіну та еритроцитів, а також відхилення від норми еритроцитарних індексів. Аби перевірити рівень заліза в організмі потрібно здати відповідний аналіз. 

 

Цінним також є аналіз на феритин, який також показує концентрацію заліза в крові. Проте різниця між аналізом на залізо та феритин досить суттєва. Аналіз на залізо показує лише наявну анемію або її відсутність, але не може попередити про ризик цього стану. Дослідження на феритин дає зрозуміти, які запаси заліза в організмі, а отже можна помітити, коли “сховища” із залізом спустошуються, що і попереджає про високий ризик розвитку анемії.

 

 1. Навіщо дітям потрібно робити аналізи крові

 

Кров є дуже показовою біологічною рідиною з медичної точки зору. Дослідивши її можна зробити багато висновків про процеси в організмі і загальний стан здоровʼя. Якщо є якісь патологічні процеси, які ще не дали про себе знати, то скоріше за все, аналіз крові це покаже.

 

Отже, аналіз крові дає лікарю наступну інформацію:

 • розуміння щодо системи кровотворення, тобто склад та співвідношення елементів крові;
 • показники лейкоцитів, підвищення яких говорить про запальний процес організму;
 • рівень цукру у крові, що дає інформацію стосовно цукрового діабету;
 • розуміння про роботу усіх органів, а також систем організму;
 • надає інформацію про наявність та кількість вітаміні та мікроелементів. Це даже розуміння чи потрібно включати в раціон дитини додаткові вітаміни.

 

Всю цю інформацію лікар отримує з різних аналізів, поєднуючи їхні результати між собою. Тоді інформативність досліджень є максимальною.

 

 1. Загальний аналіз крові

 

Загальний аналіз крові показує вироблення елементів крові, а також усе, що повʼязане з їх циркуляцією. До елементів крові належать еритроцити, тромбоцити та лейкоцити.

 

Функція еритроцитів (червоних кровʼяних клітин), основним компонентом яких є гемоглобін, - переносити кисень до клітин усіх органів та виводити вуглекислий газ в зворотному порядку. Якщо ця схема порушується або змінюється концентрація елементів це може призвести до анемії.

 

Тромбоцити є відповідальними за згортання крові. Щоб уникнути частих кровотеч, варто слідкувати, щоб цей показник не виходив за межі норми. Адже, якщо організм часто втрачає кров, то може бути нестача еритроцитів і організм не встигатиме виробляти нові.

 

Лейкоцити (білі кровʼяні клітини) - це показник запалення в організмі. Якщо вони завищені, це сигнал запального процесу.

 

На першому році життя дитини дуже важливо дотримуватися призначених лабораторних аналізів, які дає педіатр. У цей період важливо не пропустити жодних станів маленького організму, оскільки після народження починають зменшуватись ресурси кісткового мозку. І якщо вам здається, що кількість аналізів, що призначає лікар зависока, краще довіритись йому, оскільки, скоріше за все, для цього є підстави. 

 

 1. Біохімічний аналіз крові

 

Цей аналіз включає у себе дуже багато параметрів, скільки є глобальним дослідженням.

 

Такий аналіз беруть у дітей для того, аби відслідкувати функціональність роботи систем життєдіяльності. Краще аналізувати результати цього дослідження разом із загальним аналізом крові, проте допускається й окремо.

 

Біохімічний аналіз крові показує ферменти та білки крові, білірубін та азотисті речовини, ліпіди крові та вуглеводи. Крім того аналіз показує обмін і транспорт заліза, мікро- та макроелементи, вітаміни. Поговоримо про все більше детально.

 

Біохімічний аналіз крові

 

Перевищення ферментів у результаті аналізу вказує на руйнування тканин організму. Щоб отримати докладнішу інформацію потрібно дослідити групи ферментів. Це допоможе зрозуміти чи є у пацієнта дисфункція підшлункової залози, печінки та інших органів.

 

Білки крові беруть участь а багатьох процесах в організмі, починаючи транспортуванням поживних речовин, завершуючи блокуванням запальних процесів та згортанням крові. Дослідження, що показують обʼєм та якість білків дозволяє зрозуміти загальну картину здоровʼя дитини. Лікар може зрозуміти, як розвивається імунна система малюка, формуються скелетні та серцеві мʼязи.

 

Білірубін та азотисті речовини в нормі майже відсутні у крові. Вони є продуктами переробки поживних речовин. Якщо вони є у аналізах, це може свідчити про дисфункцію печінки або нирок. 

 

До ліпідів та вуглеводів відносять триглицериди, холестерин, а також ліпопротеїди. Їх досліджують у дитини, як правило, у тому випадку, якщо є спадкові порушення метаболізму або зайва вага. 

 

Для того, щоб виключити або поставити діагноз анемія, роблять аналіз для дослідження обміну і транспорту заліза, вітамінів та мікро- і макроелементів. 

 

Необхідності досліджувати усі параметри крові у дитини немає. За певних умов або при підозрі на якийсь стан лікар, звичайно, може його призначити, але це залежить від індивідуальної ситуації.

 

 1. Кров на гормони

 

Перевірка роботи щитоподібної залози є важливою для дитини протягом усього періоду дорослішання. У цьому допоможе аналіз крові на гормони. Перший такий аналіз у новонародженого беруть ще в пологовому будинку в перші дні життя. Неонатальний скринінг передбачає в тому числі виявлення вродженого гипотиреозу.

 

Ще більше параметрів дозволяє отримати аналіз на гормони трийодтиронин (Т3), тироксин (Т4) та тиреотропний гормон гіпофізу (ТТГ). Результати такого дослідження може вказати лікареві на аутоімунний тиреоидит, набутий гіпотиреоз, підгострий тиреоїдит, оцінити функціональність ендокринноʼ системи та інше.

 

Здача крові на інші гормони теж має місце бути, але їх призначають за необхідності. Якщо лікар під час збору анамнезу та скарг помічає, що у пацієнта різко змінилась вага, або він страждає від постійних перепадів настрою чи від вугревого сипу, то може призначити дослідження й на інші гормони.

 

 1. Навіщо потрібні аналізи крові перед вживанням вітамінів та нутрієнтів

 

Навіщо нам потрібні вітаміни та інші поживні речовини? Для нормального функціонування організму, всіх його органів та систем. Дуже важливо отримувати усі необхідні елементи дитині, оскільки її організм ще у процесі розвитку. Тканини та кістково-мʼязова система дитячого організму ростуть і особливо потребують поживних речовин. Проте їх надлишок має такий самий негативний ефект, як і нестача. Це означає, що не можна призначати будь-які вітаміни самостійно. Це має зробити лікар і лише після відповідного аналізу. 

 

Лабораторне дослідження дозволяє зрозуміти яких елементів організму вистачає, а яких - ні. Усі вітаміни, мікро-, макроелементи та інші поживні речовини ми отримуємо з їжі. Саме тому наш раціон має бути різноманітним та сбалансованим. Проте, якщо чогось не вистачає, лікар може призначити синтетичні вітаміни або ж порекомендує відкоригувати дієту.

 

Отже, перш ніж ваша дитина почне приймати вітаміни, обовʼязково впевніться у тому, що організму дійсно їх не вистачає.

 

 1. Общий анализ мочи и кала

 

Дехто недооцінює загальні аналізи сечі та калу, але вони можуть стати джерелом унікальної інформації.

 

Якщо робити такі дослідження профілактично, то лікар може помітити дуже небезпечні захворювання нирок на ранніх стадіях, коли дитина ще не відчуває ніяких симптомів. До таких захворювань належить, наприклад, гломерулонефрит.

 

Якщо в аналізі сечі якісь показники виходитимуть за межі норми, скоріше за все, це буде маркером якогось запального процесу. Так, наявність білірубіну у сечі говорить про захворювання печінки або жовчного міхура, а глюкоза та кетони - про діабет або інші проблеми з обміном речовин.

 

Кал може дати інформацію про одну з найчастіших проблем дітей - гельмінтоз. Детальніше про це - далі.

 

 1. Діагностика гельмінтозів

 

Діти є головною групою ризиків по гельмінтозам, що абсолютно закономірно. Малюки не завжди миють руки, періодично перевіряючи їх на смак, або куштують немиті фрукти, овочу, ягоди. Все це є загрозою гельмінтозу.

 

Батьки не одразу можуть помітити захворювання, оскільки проявляє воно себе через деякий час. У дитини можуть проявлятися наступні симптоми:

 • ознаки алергії;
 • патологічні процеси на шкірі;
 • дефіцитні стани (нестача вітамінів, заліза та ін).

 

Небезпека гельмінтів у тому, що деякі з них можуть жити у печінці або мозку, стаючи причиною серйозних патологічних процесів та станів.

 

Комплексна діагностика

 

Щоб перевірити наявність гельмінтів за необхідності лікар призначає дітям аналіз калу. Таких аналізів може бути декілька в лабораторії, тому лікар має зазначити, які саме гельмінти необхідно виявити.

 

 1. Скринінг ендокринної патології

 

Цукровий діабет - дуже небезпечне і розповсюджене захворювання у сучасному світі. Захворіти на нього може як дорослий так і дитина. Проте, треба розуміти, що діабет 1-го типу можна успішно лікувати, а 2-го типу - попередити. Але важливо виявити їх на ранній стадії.

 

Через таку небезпеку педіатри часто включають у перелік необхідних аналізів для дитини дослідження на глюкозу або глікований гемоглобін. Аналіз покаже рівень цукру у крові, з чого можна буде зробити висновок про ризик розвитку цукрового діабету у дитини.

 

Небезпечними для дитячого організму є й інші проблеми щитоподібної залози, яка бере участь в обмінних процесах організму. Для їх вчасного виявлення та попередження необхідно здавати кров на ТТГ, Т3 та Т4, про які вже згадувалось вище. Якщо організм виробляє недостатньо тиреоїдних гормонів, дитина може набирати зайву вагу, втрачати здібність до навчання.

 

Жодна дитина не застрахована від захворювань та патологій. Завдання батьків вчасно виявляти ці патології та лікувати їх. Запорукою цього є профілактичні огляди у лікарів та вчасну діагностика. Збережіть здоровʼя своєї дитини, доки воно у ваших руках.

Было полезно?

194922
sWxatzRvm
Отзыв
BfsXPOhGixNUqyMr