NILA

Підготовка до аналізу

Гарантія точності результатів аналізів – це не тільки професійне обладнання та високваліфікований персонал лабораторії. Важливою умовою, що гарантує достовірний результат аналізу, є правильна підготовка пацієнта безпосередньо до здачі аналізу. Багато факторів (дієта, фізичне навантаження, емоційний стрес, прийом лікарських засобів, добові коливання деяких показників) можуть впливати на результати лабораторних досліджень. Тому для отримання точних результатів необхідно суворо дотримуватись всіх рекомендацій та вимог щодо підготовки до здачі аналізів.


Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень крові

Для виключення факторів, які впливають на результати дослідження, при підготовці до здачі загального аналізу крові, біохімічних аналізів, дослідження згортувальної системи крові, гормонів, онкомаркерів, серологічних досліджень на сифіліс, гепатити треба дотримуватись таких правил:

 • Кров для лабораторних досліджень рекомендовано здавати вранці натщесерце після нічного 12-годинного голодування;
 • Напередодні аналізу необхідно утримуватись від фізичних навантажень, прийому алкоголю та ліків (за можливістю), вживання жирної їжі;
 • Лягти спати в звичайний час і піднятися не пізніше ніж за 1 годину до взяття крові;
 • Вранці після під’йому утримуватись від куріння;
 •  Якщо існують труднощі з відміною ліків, необхідно повідомити про це лікаря або лабораторію;
 •  Кров слід здавати до проведення рентгенологічного, ендоскопічного, ректального дослідження, фізіотерапевтичних процедур;
 •  Безпосередньо перед взяттям крові необхідно виключити фізичне навантаження (біг, під’йом по сходах), емоційне збудження, відпочити 10-15 хвилин.

Кров для дослідження гормонів краще здавати в ранкові години, так як протягом дня відбуваються коливання показників деяких гормонів в крові. Пролактин рекомендовано здавати в перші 2 години після пробудження, необхідно 2 години перед дослідженням знаходитись в стані спокою, напередодні виключити фізичне навантаження.


Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень сечі

Загальний аналіз сечі

Напередодні здачі аналізу сечі необхідно утриматись від фізичних навантажень, прийому алкоголю, лягти спати в звичайний час. Для загального аналізу сечі збирають всю першу ранкову порцію сечі в сухий, чистий промаркований (прізвище, ім’я, по батькові) пластиковий контейнер (стерильний одноразовий контейнер для сечі) після ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Контейнер щільно закривають кришкою. Доставляють у лабораторію протягом 90 хвилин з моменту сечовиділення. Бажано, щоб попереднє сечовиділення було не пізніше, ніж у 2 години ночі.

Аналіз сечі на цукор

Необхідно зібрати добову сечу. Пацієнт збирає всі порції сечі, виділені за 24 години. Вранці пацієнт першу порцію сечі виливає в унітаз. Далі протягом доби збирає всю виділену сечу в ємність об’ємом 3 літри, включаючи порцію сечі наступного ранку. Контейнер обов'язково маркують із зазначенням ПІБ пацієнта та добового об’єму сечі і доставляють в лабораторію.


Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень калу

Перед збором калу для загально-клінічного дослідження (копрограми) необхідно відмінити медикаменти, які впливають на зовнішній вигляд калових мас та посилюють перистальтитку кишківника. Це усі послаблюючі засоби, препарати заліза, вісмуту, барію, засоби, що вводяться в ректальних свічках. Не рекомендується збирати кал у жінок під час менструації. Не можна досліджувати кал після клізми. Для паразитологічних досліджень калу спеціальна підготовка не потрібна.
 

Пацієнт після дефекації бере з різних місць калових мас ложечкою шматочки кала і переносить їх в пластиковий контейнер з кришкою. Контейнер маркується (ПІБ пацієнта) і доставляється в лабораторію для загально-клінічного дослідження калу (копрограма) або дослідження калу на яйця глист та найпростіших протягом 2 годин після забору. Неприпустимо приносити кал на дослідження в картонних коробках. 


Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень матеріалу з урогенітального тракту

Ми рекомендуємо дотримуватись наступних правил:

 • За три доби до проведення дослідження виключити прийом алкоголю, статеве життя
 • За три доби уникати місцевого використання антисептиків, антибактеріальних (протигрибкових) препаратів (для жінок вагінальне введення свічок, таблеток, мазі, тампонів; для чоловіків-інстиляціі уретри);
 •  Безпосередньо перед забором матеріалу утримуватись від сечовипускання протягом 2-3 годин;
 •  Протягом двох тижнів не приймати антибактеріальних препаратів;
 •  Перед забором матеріалу для мікроскопіі урогенітального мазка бажано не проводити туалет зовнішніх статевих органів в день здачі аналіза;
 •  Матеріал не здається під час менструації;

Забір матеріалу з урогенітального тракту у дітей, жінок , які не живуть статевим життям,у вагітних проводиться тільки лікуючим лікарем.


Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень матеріалу з ротоглотки.

При заборі матеріалу з ротоглотки (бактеріологічне, мікроскопічне та ПЛР-дослідження) безпосередньо перед забором не можна: пити, їсти, полоскати рот, горло, чистити зуби, палити.

Підготовка пацієнта до лабораторних досліджень сперми.

Сперму для аналізу рекомендується здавати після 3-5 денного утримання від статевих відносин. В ці дні не рекомендується приймати лікарські препарати , алкоголь, палити, а також проводити масаж простати. Протягом тижня виключити теплові процедури такі як сауна, солярій.