Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Дискінезія жовчних шляхів, прояв патології

22 листопада 2022 р. 10:28

Травна система та її здоров'я відіграє важливу роль в якості життя людини. Жовчний міхур - один із найважливіших її органів. Це своєрідний резервуар, який зберігає в собі жовч, а при необхідності випускає її у дванадцятипалу кишку. Порушення функції цього органу позначається певними симптомами, куди слід звертати увагу. При ігноруванні їх може розвинутись така патологія як дискінезія жовчовивідних шляхів. І якщо з нею можна впоратися на ранніх стадіях, то пізніше вона може викликати ускладнення, лікування яких складніше. Про те, як розпізнати дискінезію, що є причиною її розвитку у людини та як її запобігти – розглянемо нижче.

Що таке дискінезія жовчовивідних шляхів (ДЖВШ)?

ДЖВШ - досить частий діагноз, але не всі, хто його має, ставляться до нього всерйоз. Дискінезія жовчовивідних шляхів - це порушення, яке відбувається в жовчному міхурі та жовчних шляхах, результатом якого є неправильне надходження жовчі до дванадцятипалої кишки. Така патологія може бути причиною болю, який людина відчуває у правому підребер'ї.

У нормальних умовах жовч проходить шлях від печінки, яка її виробляє, до дванадцятипалої кишки, де виконує свою функцію. Таку дорогу вона здійснює жовчовивідними шляхами, якими служать жовчний міхур і протоки. Їхні стінки скорочуються просуваючи таким чином жовч.

Поки їжа не надійшла в організм, він не потребує жовчі, але вже через 10 хвилин після початку їди, вона стає необхідною. У такому разі сфінктери, які служать "воротами" для жовчі відкриваються і жовч надходить у протоки внаслідок скорочення жовчного міхура. Весь цей процес відбувається одночасно. Якщо кожна ланка цієї схеми не працює злагоджено – це називають дискінезією.

Які перші симптоми, за якими можна запідозрити дискінезію?

Дискінезія може протікати у двох варіантах. Примітно, що пацієнт не завжди може самостійно діагностувати цю патологію.

У першому випадку дискінезія протікає за гіпертонічним типом. Людина може відчувати біль у правому підребер'ї та у правій половині живота. Болі мають нападоподібний характер. Біль виникає через вживання жирних або гострих продуктів, що викликають підвищення тиску у жовчному міхурі. Зазвичай напад починається через одну годину після їди.

Інший тип дискінезії – гіпотонічний. При такому діагнозі людина відчуває постійний біль у сфері правого підребер'я.

За клінічними проявами відрізнити дискінезію з інших патологій жовчовивідної системи який завжди виходить, але основні симптоми ми назвемо. Під час їжі або під час сильних емоцій біль може посилюватися. Крім цього можуть додаватися такі симптоми:

  • гіркий смак у роті;
  • запори;
  • здуття у животі;
  • поганий апетит.

Не завжди дискінезія супроводжується описаними симптомами, тому якщо ви відчуваєте будь-який дискомфорт в області правого підребер'я - найкращим рішенням буде звернутися до лікаря. Гастроентеролог зможе призначити необхідну діагностику, яка допоможе виявити джерело болю.

Примітно, що на дискінезію частіше страждають жінки.

Чому виникає це захворювання?

Причин виникнення дискінезії жовчовивідних шляхів може бути кілька. Гастроентерологи серед найпоширеніших виділяють відхилення у роботі нервової системи, різні хвороби внутрішніх органів, алергію, глистні інвазії, неправильний режим харчування. Крім того, деякі лікарі розглядають цей діагноз як початкову стадію жовчнокам'яної хвороби. Підстави для цього є, оскільки неправильний відтік жовчі може змінити її склад, що, своєю чергою, призведе до негативних наслідків. Крім того, для ДЖВШ характерні застійні процеси у жовчному міхурі, що можуть призвести до холециститу.

Щоб уникнути ускладнень, необхідно вчасно звернутися до лікаря при появі перших симптомів. Це допоможе вчасно розпочати лікування та зупинити розвиток патологічного процесу.

Які обстеження потрібно проводити при ДЖВШ?

При зверненні до гастроентеролога із симптомами дискінезії фахівець призначить діагностику. Лікарі виділяють скринінгову та уточнюючу діагностику.

Серед скринінгових методів часто призначають такі:

  • функціональні проби печінки, панкреатичні ферменти в сечі та в крові;
  • ультразвукове дослідження органів черевної порожнини;
  • езофагогастродуоденоскопія.

Найпопулярнішим методом діагностики залишається УЗД. Це точний, безболісний та високоінформативний метод. За допомогою УЗ-діагностики лікар може виявити порушення гомогенності жовчі, отримати інформацію про стан жовчного міхура та жовчних проток.

Якщо скринінгових методів виявилося недостатньо, то гастроентеролог може призначити уточнюючу діагностику. До неї відносять ендоскопічну ультрасонографію, УЗД із оцінкою функціонального стану жовчного міхура та сфінктера, а також етапне хроматичне дуоденальне зондування.

Як відбувається лікування?

Лікування пацієнту з дискінезією призначається лікарем-гастроентерологом після проходження діагностики. Коли лікар має повну картину і розуміє, наскільки серйозна ситуація, він призначає лікування. Як правило, воно амбулаторне, госпіталізують пацієнта лише у тому випадку, якщо його стан тяжкий. При дискінезії, крім лікарських препаратів, призначають дієту. Пацієнт повинен дотримуватись рекомендацій щодо вживання тих чи інших продуктів, а також деяких обмежень у харчуванні. Наприклад, часто забороняють жирні продукти, газовані напої, м'ясо, морозиво, пиво, олію. У той час як рекомендують харчування, яке здатне стимулювати скорочення жовчного міхура. До таких відносять овочі та фрукти, жири тваринного та рослинного походження, а також продукти, багаті на клітковину та солі магнію (яблука, висівки, гречка).

Яких заходів потрібно вжити, щоб хвороба не загострювалася?

При первинній дискінезії прогноз на одужання пацієнта є сприятливим за умови дотримання всіх рекомендацій та усунення причин появи захворювання. Якщо дискінезія стала наслідком іншого захворювання, слід позбутися першопричини, лише у цьому разі можливе повне одужання.

Як і інші захворювання дискінезію легше профілактувати, ніж лікувати. Тим більше, що її профілактика досить проста. Вона полягає у дотриманні певного режиму харчування та веденні здорового способу життя.

Намагайтеся харчуватися 5-6 разів на день. Можна дотримуватися трьох основних прийомів їжі і ввести два перекуси, роль яких можуть зіграти фрукти, кефір, горіхи. Дотримуйтесь дієти - вживайте в їжу більше овочів та фруктів, дотримуйтесь балансу білків, жирів і вуглеводів. Уникайте жирної, смаженої їжі та солодощів.

Слідкуйте за вагою, за наявності зайвих кілограмів постарайтеся їх позбутися. Ведіть фізично активний спосіб життя. Це допоможе впоратися зі стресами та зберігати фізичну форму.

Зменшіть вплив психологічних та емоційних навантажень. Дотримуйтесь режиму роботи та відпочинку.

Займайтеся лікуванням хронічних чи супутніх захворювань. Не пропускайте профілактичні огляди, вчасно звертайтеся до лікаря та проходьте діагностику.

Было полезно?

147141
JCYjpoUHhzRw
Отзыв
hLzcnTdVXerM
JCYjpoUHhzRw
Отзыв
hLzcnTdVXerM
PHCpaEQiIAZq
Отзыв
AXUVwliOLmWf
PHCpaEQiIAZq
Отзыв
AXUVwliOLmWf
KfjFSLhzlaGtdM
Отзыв
ldhnNuYr
KfjFSLhzlaGtdM
Отзыв
ldhnNuYr
dPXcNCKaD
Отзыв
BUegLpJIrXwxaEh
JOwYLPlEDMgoVKTt
Отзыв
SuAbpaWE