Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Експрес-тести на вагітність - види, особливості, точність

21 листопада 2022 р. 16:56

Принцип дії

Тести на вагітність мають велику популярність серед жінок, які підозрюють особливий стан свого організму. І не дарма, адже тест на вагітність - найшвидший, найпростіший і недорогий спосіб підтвердити чи спростувати вагітність. Крім того, сучасні тести мають дуже високу точність - до 99%.

Багатьох дивує простота такого методу визначення вагітності. Все дійсно досить просто. Якщо жінка вагітна, тест виявить підвищений рівень гормону ХГЛ (так званий перший гормон вагітності) в сечі. Якщо жінка не вагітна, то рівень цього гормону буде низьким і тест не реагуватиме на нього. ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) виділяють ворсинки ембріона після того, як яйцеклітина з плодом прикріпиться до стінки матки. Тобто поки ембріон не прикріпився до стінки, тест не буде ефективним, оскільки він змінюється під впливом високого рівня цього гормону.

Рівень ХГЛ визначають у сечі та в крові. Якщо результат тесту виявився неоднозначним, ви можете здати кров на ХГЧ, а також відвідати гінеколога, щоб переконатися у своєму стані або зрозуміти, коли варто повторити тест.

Види експрес-тестів

Експрес-тести поділяються на кілька видів.

  • струменеві;
  • тести-смужки;
  • касетні або планшетні.

Який вид є найкращим - сказати однозначно не можна, але високий рейтинг популярності у тестів-смужок. Вони дуже прості у застосуванні - смужку з реагентом необхідно опустити в ємність із сечею жінки, бажано ранковою. Залежно від того вагітна жінка чи ні, тест покаже дві чи одну смужку відповідно. Для того, щоб друга смужка проявилася рівень гормону в сечі має бути вищим за 25 мед/мл. Крім того, саме тести-смужки є найдешевшими, що також зумовило їхню популярність.

Касетні або планшетні тести є більш ефективними, але й вартість їх дещо вища, ніж ті, про які йшлося вище. На таких тестах є віконечко, в яке необхідно крапнути краплю сечі. Такі тести є більш високочутливими, оскільки здатні зреагувати на нижчий рівень гормону – 10-25 мед/мл. У планшетних тестах реактив захищає пластикова оболонка.

Струменеві тести, мабуть, найпростіші у використанні, оскільки не вимагають збору сечі, їх лише потрібно підставити під струмінь і потримати кілька секунд, звідки і назва тесту. такий вид тесту ще чутливіший до гормону, ніж касетний - він здатний відреагувати на рівень наближений до 10 мед/мл.

Не можна виділити якийсь один із тестів, всі вони мають високу чутливість, зручні у використанні, але відрізняються ціною. Будь-який із перерахованих тестів здатний показати наявність вагітності вже через 7 днів після зачаття. Тому вибір тесту завжди залишається за жінкою.

Крім всіх перерахованих тестів, є ще й багаторазові тести на вагітність. Це цифровий прилад із насадками, які можна міняти. Загалом він працює за тим самим принципом, що й експрес-тести, але є надточним. Після того, як сеча потрапила на насадку, прилад потрібно підключити до комп'ютера і підтверджує або спростовує вагітність. Але, крім цього, такий тест ще й здатний показати сприятливі дні для зачаття.

Як діагностувати вагітність за допомогою тесту?

Коли ви розібралися з принципом роботи тестів на вагітність, вам може здатися, що все зрозуміло. Але завершивши процес, ви все ще можете зіткнутися із неоднозначною ситуацією, коли прочитати результат тесту буде складно.

Отже, як правильно діагностувати вагітність за допомогою експрес-тесту та прочитати його результат?

  1. Якщо ви не побачили на тесті жодної смужки, то, швидше за все, зіткнулися з бракованим тестом або неправильно провели процедуру. У такому разі вам доведеться купити ще один тест, для повноти картини, можна взяти тест іншого виробника або інший вид, а краще кілька, щоб підтвердити результат, та провести процедуру ще раз.
  2. Якщо ви бачите одну смужку, то швидше за все, ви не вагітні, але процедури проведення дотрималися правильно.
  3. Якщо ви бачите дві чіткі смужки однакової довжини та інтенсивності кольору, з високою ймовірністю у вас настала вагітність.
  4. Нерідко друга смужка проявляється нечітко, вона тьмяно промальована, але все ж таки явно проглядається. На підставі такого результату не слід робити однозначних висновків, краще повторити процедуру за кілька днів або звернутися до гінеколога. Причиною такого результату може бути недостатній рівень ХГЛ, або, можливо, ви неправильно провели процедуру.
  5. Якщо друга смужка на тесті сірого або білого кольору, вам також слід провести тест повторно.

Якщо ви сумніваєтеся в результаті проведеного тесту, для впевненості здайте кров на ХГЛ у лабораторії або зверніться до гінеколога за консультацією. Лікар підкаже, у який період краще зробити тест та проконсультує щодо всіх подальших дій.

Загальні правила використання

Незважаючи на високу точність тестів на вагітність, достовірність їх результату у тому числі залежить від дотримання правил та використання. Насамперед важливо розуміти, коли тест здатний зреагувати на гормон, а отже, коли саме можна робити тест. Рекомендовано проводити процедуру через два тижні після передбачуваного зачаття або не раніше, ніж у перший день затримки менструації. Поки запліднена яйцеклітина прикріпиться до стінки матки проходить близько 10 днів. Тільки після цього рівень ХГЛ починає підвищуватись. Тобто робити тест на вагітність раніше, ніж через 10 днів після зачаття немає сенсу, оскільки, швидше за все, навіть якщо ви вагітні, тест цього не покаже.

Перш ніж почати використовувати тест, переконайтеся, що ви уважно прочитали інструкцію та зрозуміли, як проводити процедуру так, щоб результат був достовірним.

Паперову частину тесту потрібно занурити в ємність із сечею, інша частина (з хімічним індикатором) покаже результат однією або двома смужками, позначеннями +/- або словами "yes"/"no". Очікування результату в залежності від тесту складає 1 – 5 хвилин.

Якщо касетний тест, на який потрібно капнути сечу, то в наборі буде піпетка, до того, щоб дозовано розподілити сечу, куди необхідно. Такі піпетки дуже зручні у використанні.

Якщо ви використовуєте тест-смужку, який необхідно занурити в ємність із сечею, то використовуйте саме так, не потрібно підносити смужку під струмінь сечі, таким чином тест може показати хибний результат.

Незалежно від того, який результат тесту ви отримали, через 2-3 дні рекомендовано зробити ще один. Якщо позитивний результат підтвердиться, слід записатися на прийом до гінеколога.

Особливості застосування тестів на вагітність у жінок із різною тривалістю менструального циклу

Перед тим, як провести експрес-діагностику вагітності з використанням тесту, важливо врахувати характер менструального циклу.

Якщо цикл жінки регулярний, то овуляція має відбуватися у середині циклу. У цей період яйцеклітина здатна запліднитись. Якщо вам потрібно розрахувати, коли проводити тест, то на момент овуляції можна додати 5-7 днів і ви отримаєте приблизний термін проведення першого експрес-тесту на вагітність.

Якщо цикл нерегулярний, необхідно спочатку визначити дату овуляції. І тому існує кілька способів. У цьому допоможе тест на овуляцію, спостереження за виділеннями та графік базальної температури. Але ці методи не дадуть точної інформації. Тому найвірнішим способом діагностувати вагітність буде консультація у гінеколога, який допоможе визначити найкращий період для проведення тесту на вагітність.

Было полезно?

320850