Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Алергічний риніт

15 липня 2022 р. 12:10

Добрий день! Я, Артур Миколайович Шимко, лікар-отоларинголог у INVIVO Clinic. До мене часто звертаються пацієнти з проблемою алергічного риніту, тож сьогодні пропоную поговорити про це.

 

Кожного разу, коли ви відчуваєте свербіж у носі або нежить ви не одразу припускаєте, що це може бути реакція вашого організму на певний алерген і починаєте лікуватися самостійно. Але алергічний риніт (АР) - це запальна реакція слизової оболонки носа у відповідь на дію алергену. І він потребує зовсім іншого підходу до лікування. 

 

На алергічний риніт хворіє від 10 до 40% населення. Він погіршує якість життя і знижує продуктивність при навчанні й роботі. Алергічний риніт є одним з найбільш поширених в усьому світі захворювань, що, як правило, залишається протягом усього життя.

 

Класичними симптомами алергічного риніту є:

 

- свербіж у носі;

- чихання;

- нежить і закладеність носа.

 

Часто алергічний риніт супроводжується дискомфортом в очах -  алергічний ринокон'юнктивіт викликає свербіж і почервоніння очей і сльозотечу.

 

Крім того, пацієнт може відчувати:

- свербіж піднебіння;

- постназальне затікання;

- кашель.

 

Маю зазначити, що алергічний риніт поділяється на три типи. Ми виділяємо періодичний (або інтермітуючий) риніт та хронічний (або персистуючий). За деякими класифікаціями виділяють ще професійний алергічний риніт.

 

Періодичний або інтермітуючий риніт найчастіше викликаний алергенами відкритого повітря, наприклад пилком або пліснявою.

 

Хронічний або інтермітуючий найчастіше викликаний  алергенами приміщень. До таких відносять алергени пилових кліщів і тарганів, плісняву або лупу тварин.

 

Звісно, щоб встановити діагноз я повинен провести діагностику. В першу чергу я збираю анамнез, тобто опитую пацієнта на предмет таких ознак: 

 

 • наявність свербіжу, чхання, закладеності носа;
 • "алергійний салют" - дитина постійно чухає ніс, морщить його,
 • "алергійне сяйво" - сині і темні кола навколо очей;
 • значні слизисті або водянисті виділення з носа, утруднене носове дихання, спричинене набряком слизової оболонки;
 • свербіж повік та сльозотеча; 
 • кон'юнктивіт (більш типовий для полінозу);
 • підвищена чутливість слизової оболонки носа до охолодження, пилу, різких пахощів.

 

Окрім збору анамнезу для виявлення діагнозу я також використовую низку інших досліджень - риноскопічні (передня риноскопія), рентгенологічні, цитологічні (за даними виділень з носа), алергологічні.

 

Лише після отримання всіх результатів я можу діагностувати алергологічний риніт.

 

Безперечно, лікування алергічного риніту повинен призначати лише лікар! Тому я закликаю при виявлені симптомів звертатись до спеціаліста. Для лікування алергічного риніту, згідно з рекомендаціями ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma; Алергічний риніт і його вплив на астму), використовують назальні глюкокортикостероїди, іноді в комбінації з оральним чи назальним антигістамінним лікарським засобом. Якщо діагностовано цілорічний алергічний риніт, то рекомендовано лікування лише назальним глюкокортикостероїдом без антигістамінного лікарського засобу. В будь-якому випадку, лікування я призначаю, виходячи з доступності лікарських засобів, а також фінансових можливостей пацієнта.

 

Окрім вже перерахованих ознак алергічного риніту, хочу також наголосити й на інших симптомах, з якими обов'язково треба звернутися до лікаря. До них належать:

 

 • підозра ускладнень або хронічне запалення приносових залоз, що не піддаються емпіричному лікуванню;

 • рецидивуючі середні отити, одностороння симптоматика або резистентність до лікування;

 • носові кровотечі;

 • викривлення носової перетинки та інші анатомічні зміни;

 • поліпи носа.

 

Що стосується профілактики алергічного риніту, то єдиним діючим заходом може бути лише максимальне обмеження контакту з алергеном, який викликає відповідну реакцію.

 

Пацієнтам з алергічним ринітом я рекомендую:

 

 1. Дотримуватися гіпоалергенної, елімінаційної дієти. Елімінаційна дієта - це програма харчування, розрахована на 30 днів. Її дотримуються для того, щоб зрозуміти, які продукти не підходять організму.

 2. Максимально усунути контакт з хатнім пилом, епідермальними алергенами, лікарськими та харчовими алергенами.

 3. Полоскати або розпилювати у носі фізіологічний розчин, гіпертонічну або стерильну морську воду.

 

Шановні читачі, лише ви відповідальні за своє здоров'я, тому я закликаю вас прислухатися до свого організму і у разі виявлення будь-яких симптомів звертатися до лікаря. Вчасна діагностика допоможе вам скоріше розпочати ефективне лікування, а значить, скоріше повернути собі високу якість життя. 

 

А також пам'ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я!

Было полезно?

9030
YhwjUzlvHTCoVBye
Отзыв
JRmHeWViLbfd
YhwjUzlvHTCoVBye
Отзыв
JRmHeWViLbfd
FqYpTyMEhG
Отзыв
GQcyASCKlk
FqYpTyMEhG
Отзыв
GQcyASCKlk
wJDrSsdY
Отзыв
EKRxjOgwzlTA
wJDrSsdY
Отзыв
EKRxjOgwzlTA