Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

УЗД ШКТ, як підготується до процедури

30 листопада 2022 р. 16:31

Ультразвукове дослідження вже дуже давно зарекомендувало себе як точний, швидкий, безболісний та високоінформативний метод діагностики. Його особлива цінність також у його безпеці та можливості отримати результат у режимі реального часу. УЗД можна призначати повторно скільки завгодно раз, оскільки воно не має жодного негативного впливу на організм.

УЗД черевної порожнини дозволяє провести діагностику відразу кількох органів. Дослідження може бути різним залежно від запиту пацієнта та рекомендації лікаря, але як правило, воно включає УЗД нирок, селезінки, підшлункової залози, печінки та жовчного міхура.

Як і будь-яке дослідження УЗД, вимагає певної підготовки і залежить вона від досліджуваного органу. Якою саме має бути підготовка – розглянемо нижче.

 

У яких випадках призначають УЗД органів черевної порожнини?

 

Дослідження може призначатися лікарем як з метою діагностики, так і профілактично. Його обов'язково призначають у разі, якщо пацієнт скаржиться на біль у животі або має інші скарги, що вказують на можливі патологічні процеси в органах черевної порожнини.

УЗД черевної порожнини проводять перед оперативним втручанням, а також після нього з метою простежити динаміку або якщо лікар виявив ущільнення при пальпації під час прийому. Дослідження призначають при травмах, щоб унеможливити розриви та кровотечі. Воно буде також інформативним при скаргах пацієнта на нудоту, блювання, біль у животі, поганий апетит та змінений характер калу.

УЗД також можуть призначати як додаткову діагностику після отримання результатів лабораторних аналізів, а також як спостереження за динамікою пацієнтів, які проходять лікування. І, звичайно, це хороший метод профілактики, що дозволяє оцінити стан внутрішніх органів черевної порожнини.

Висновок УЗД-фахівця дозволяє оцінити розміри органів, виявити скупчення рідини або газу, а також різні пошкодження. Це дає можливість лікарю діагностувати захворювання та призначати ефективне лікування. Для дитини лікування призначає дитячий гастроентеролог.

 

Як роблять УЗД черевної порожнини?

 

Ультразвукове дослідження – проста та абсолютно безболісна процедура. Досліджувану ділянку тіла слід звільнити від одягу. На цю ділянку лікар наносить спеціальний гель, який допомагає датчику рухатися поверхнею і передавати дані. Завдяки датчику лікар бачить на моніторі зображення, що дозволяє оцінювати стан органів в режимі реального часу. Процедура проходить лежачи і займає трохи більше 30 хвилин залежно від того, скільки органів необхідно досліджувати. Краще призначати УЗД черевної порожнини на ранок, оскільки його проводять натщесерце. Провівши УЗД вранці пацієнтові буде простіше перенести легке почуття голоду.

Варто відзначити, що ультразвукове дослідження печінки, селезінки, нирок, жовчного міхура абсолютно безпечне і нешкідливе, тому його можна проводити повторно стільки разів, скільки потрібно. Єдиний дискомфорт, який може відчути пацієнт, - це холод від нанесеного гелю, який дуже швидко нагрівається, досягаючи температури тіла.

 

Дієта перед УЗД черевної порожнини

 

Підготовка до УЗД залежить від органу, що досліджується. Якщо йдеться про черевну порожнину, то перед тим як відвідати процедуру, необхідно дотримуватися певної дієти. Лікарі рекомендують робити процедуру натщесерце після як мінімум 8-годинного голодування, під час якого не допускається жодна їжа. Пити воду можна, але не перед процедурою. Крім того, не можна курити перед УЗД, а також приймати лікарські препарати. Якщо ви не можете пропустити прийом медикаментів, обов'язково повідомте про це лікаря, який проводитиме процедуру та оцінюватиме результат ультразвукового дослідження.

Дотримання цих правил допоможе отримати коректні результати дослідження травної системи. Якщо пацієнт поїсть перед УЗД, то гази, що утворюються після їжі та зморщений жовчний міхур можуть зробити результат дослідження некоректним.

Дехто вважає, що перед УЗД необхідна клізма, але ця думка хибна. Якщо пацієнт дотримувався правил підготовки, у тому числі дієти, то фахівець побачить усе, що йому необхідно для отримання інформації.

За день до проведення процедури ввечері краще не вживати м'ясо та рибу. Якщо УЗД призначено на другу половину дня, то слід поснідати якомога раніше і після цього нічого не їсти до процедури. Для дітей вимоги щодо голодування дещо інші. Якщо дитина новонароджена, то дозволяється погодувати її за три години до УЗД, дітям старше (до 15 років) – за 4 години до діагностики. Для людей, які страждають на діабет, інші рекомендації - допускається легкий сніданок, крім того, необхідно подбати про те, щоб можна було перекусити відразу після проведення дослідження.

Якщо зовсім недавно ви проходили інший вид діагностики – скажіть про це лікареві. Наприклад, іноді при рентгенографії та іригоскопії використовують барій. А він, перебуваючи в організмі, може спотворювати візуалізацію.

 

Що можна і що не можна їсти перед УЗД черевної порожнини?

 

Як ви вже змогли зрозуміти, сенс дієти перед УЗД полягає в тому, щоб уникнути утворення газів, які можуть спотворити результати. Отже, слід виключити з раціону продукти, що сприяють газоутворенню.

Так, якщо вам необхідно провести ультразвукове дослідження підшлункової залози та печінки, потрібно за 3-4 дні до процедури виключити такі продукти:

 • молочні продукти та молоко (крім твердого сиру);
 • риба та м'ясо;
 • сирі овочі та фрукти;
 • газовані напої;
 • кондитерські, хлібобулочні вироби;
 • бобові у будь-якому вигляді;
 • алкогольні напої та напої, що містять кофеїн.

При цьому перед УЗД черевної порожнини дозволяється вживати наступне:

 • нежирне м'ясо птиці або дієтична яловичина;
 • відварену парову або запечену нежирну рибу;
 • відварене куряче яйце (1 на день);
 • злакові каші;
 • запечені яблука.

Призначаючи УЗД черевної порожнини лікар обов'язково повинен розповісти про правила підготовки до дослідження та донести всі нюанси щодо індивідуальної ситуації пацієнта. Кожному може бути призначена особлива дієта або надано інші рекомендації залежно від мети дослідження та анамнезу пацієнта.

 

Що взяти із собою на УЗД черевної порожнини?

 

Комплект, який необхідно взяти із собою, залежить від того, де ви будете проходити дослідження. У приватній клініці все необхідне вам видасть лікар безпосередньо перед і після процедури, але якщо ви запланували прийом у державній клініці, то подбайте про те, щоб у вас було простирадло, яке ви постелите на кушетку і зможете на неї лягти і серветки, щоб витерти залишки гелю, що наноситься на датчик.

Під час запису на процедуру обов'язково дізнайтесь, що вам знадобиться на прийомі.

Не ігноруйте призначення такого дослідження як УЗД, цей сучасний метод діагностики дозволить вашому лікарю отримати багато інформації про стан вашого організму. УЗД допоможе діагностувати патології на ранніх стадіях, що, у свою чергу, дозволить розпочати своєчасне та ефективне лікування або зовсім запобігти розвитку захворювання.

Было полезно?

2612912