Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Внутрішньоматкові методи контрацепції, їх плюси та мінуси

14 грудня 2022 р. 18:01

 

Сьогодні контрацепція стала важливою частиною просвітницького процесу. Якщо раніше цієї теми намагалися уникати, то зараз вона стає все популярнішою серед жінок, оскільки деякі види контрацепції здатні захистити не тільки від небажаної вагітності, а й від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Інформація про контрацепцію має бути важливою частиною поінформованості населення.

Контрацепція - це засоби, використання яких спрямоване на запобігання небажаній вагітності, але, як уже згадувалося, вони також можуть захищати від захворювань і не тільки таких, що передаються статевим шляхом (як у випадку з презервативами). Так, наприклад, комбіновані оральні контрацептиви можуть захищати від гіперпластичних процесів, які можуть спостерігатися на ендометрії. Іноді лікарі-гінекологи призначають таку контрацепцію саме з метою запобігти таким процесам.

Види контрацепції:

 • хірургічна;
 • гормональна;
 • внутрішньоматкова;
 • бар'єрна;
 • біологічна.

Розглянемо метод внутрішньоматкової контрацепції.

 

Принцип роботи внутрішньоматкової контрацепції

 

Внутрішньоматкова система, яку часто називають спіраллю, це невеликий пристрій, переважно Т-подібної форми, який вводиться в порожнину матки.

Такі системи можуть містити мідь та гормони. З міді складається тонкий дріт у верхній частині системи, що має спіралеподібну форму. Іноді замість міді використовують срібло чи золото. В основі системи знаходиться невелика капсула, що містить гормон. Поки спіраль знаходиться в організмі, ця капсула регулярно виділяє гормон у мікродозі. Гормон зменшує кількість менструальних виділень або може сприяти зникненню кров'яних виділень, але з вилученням спіралі менструація відновиться.

За відсутності протипоказань внутрішньоматкова спіраль не несе жодної небезпеки для організму жінки.

Компоненти спіралі знижують рухливість сперматозоїдів і не дозволяють досягти яйцеклітини. Таким чином, ймовірність вагітності зводиться до мінімальної ймовірності.

Найпопулярнішими є спіралі Т-подібної форми, хоч на ринку є й інші. Це зумовлено зручністю установки такої спіралі та досить надійним способом фіксації в матці.

Ефективність внутрішньоматкових спіралей оцінюють досить високо – лише одна зі 100 жінок може завагітніти.

Після того, як спіраль опинилася в організмі, вона сприяє асептичному запаленню слизової оболонки матки. Це стає причиною того, що в такому середовищі накопичуються макрофаги (клітини, які борються з бактеріями та вірусами). Оскільки насправді патогенних організмів немає, а запалення спровоковане штучно, макрофаги починають поглинати сперматозоїди. У разі коли яйцеклітина запліднилася, макрофаги руйнують її оболонку і не дають вагітності наступити.

Весь цей запальний процес проходить для жінки непомітно і не несе жодної небезпеки. Оскільки він відбувається на рівні клітин, то ні слабкості, ні підвищеної температури не виявляється. Цікаво, що, крім перерахованого, контрацептивний ефект має і наявність міді та інших металів у складі спіралі. Іони міді роблять слиз шийки матки більш в'язким, це створює бар'єр для сперматозоїдів. Срібло чи золото збільшують термін служби спіралі, не даючи їй окислюватись.

Якщо спіраль гормональна, вона діє дещо по-іншому. Її механізм дії полягає в тому, що вона має подразнюючий вплив на слизову оболонку матки, таким чином, перешкоджаючи заплідненню яйцеклітини. У той же час гормони, які містяться в складі спіралі, не дають рости ендометрію, отже, запліднена яйцеклітина не може прикріпитися до стінки матки. Саме завдяки останній особливості спіралі гінекологи можуть призначати її з лікувальною метою.

 

Плюси та мінуси внутрішньоматкової контрацепції

 

Будь-який метод контрацепції має як переваги, так і недоліки. Тому й підбирають його індивідуально з огляду на всі аспекти. У внутрішньоматковій системі також є свої плюси та мінуси. Розглянемо кожен із них.

Почнемо з переваг:

 1. Висока ефективність. Внутрішньоматкова спіраль вважається досить надійним методом, оскільки її ефективність від небажаної вагітності сягає 99%.
 2. Простота у використанні. Жінці не потрібно контролювати прийом таблеток та переживати у разі пропуску однієї з них. Установка спіралі займає небагато часу і не несе жодної небезпеки для організму.
 3. Швидка контрацептивна дія. Тобто жінка захищена від вагітності відразу після встановлення системи і може не переживати про використання додаткових засобів контрацепції протягом кількох років використання спіралі.
 4. Доступність методу. На перший погляд, ціна спіралі може здатися високою, але якщо врахувати, що вона використовується протягом декількох років, то вигода очевидна.
 5. Одноразове введення на тривалий період. Установка спіралі відбувається один раз на 3-5 років, лише після цього потребує заміни.
 6. Швидке відновлення фертильності. Як тільки ви позбулися спіралі, то ймовірність вагітності повертається. Тобто, немає необхідності чекати на якийсь період, зачаття може статися відразу.
 7. Безпека повторної установки. Якщо жінка не має бажання вагітніти, то після закінчення терміну використання спіралі лікар може відразу ж встановити нову без будь-якої шкоди для організму.
 8. Безпека під час лактації. Встановлювати спіраль гінекологи дозволяють вже через 6 тижнів після пологів, оскільки вона не впливає на процес лактації. При цьому в будь-якому випадку перед установкою слід проконсультуватися з лікарем, оскільки кожна ситуація є унікальною.
 9. Можливе встановлення при хронічних захворюваннях. Деяким жінкам із хронічними захворюваннями протипоказаний прийом гормональних контрацептивних препаратів, при цьому рекомендовано встановлення спіралі.
 10. До ще однієї переваги можна віднести те, що внутрішньоматкову систему можна використовувати як екстрену контрацепцію. Для такого ефекту необхідно встановити спіраль протягом 5 діб після незахищеного статевого акту. Але важливо, щоб у складі спіралі була мідь. Такий метод вважається більш безпечним та ефективним, ніж прийом гормональних препаратів для екстреної контрацепції. В організмі не відбувається гормональних збоїв та інших негативних процесів.

Говорячи про плюси не можна оминути і мінуси внутрішньоматкових спіралей:

 1. Головним недоліком ВМС є можливість витончення ендометрію (тобто він стає надто тонким). Це може спричинити деякі проблеми із зачаттям. Але щоб цього не сталося, слід заздалегідь обговорити всі аспекти встановлення спіралі з вашим лікарем.
 2. Можливе травмування шийки матки під час встановлення. Тому пацієнткам із звуженим цервікальним каналом рекомендують інші методи контрацепції.
 3. Можливість позаматкової вагітності.
 4. Можливість відторгнення. Організм може не прийняти спіраль і почати відторгати її як стороннє тіло.
 5. Можливе випадання (експульсія) спіралі при фізичних навантаженнях. Найчастіше таке відбувається у пацієнток без пологів в анамнезі.
 6. Відсутність захисту від інфекційних захворювань. Тому жінкам, які мають більше одного сексуального партнера або часто їх змінюють, рекомендують використовувати інший метод контрацепції.
 7. Відсутність 100% гарантії захисту від вагітності. Однак цей недолік відноситься до всіх видів контрацепції.
 8. Необхідність періодичного контролю за розташуванням спіралі в порожнині матки (наприклад, за допомогою УЗД).

Было полезно?

118450
FBvjkodSD
Отзыв
qCKVHISLPvGjA
FBvjkodSD
Отзыв
qCKVHISLPvGjA
eTCjfQwgu
Отзыв
tALdmjOIY
XDcZAJsPadegLwU
Отзыв
ISbYHkDrZOeavh
jhGadbuTEcSqW
Отзыв
dvzuiGmXS
XsCPUMGSlzuJQKL
Отзыв
CDfHwnTXGAbKm