Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Сімейний анамнез

05 червня 2024 р. 12:50

Ви стикалися з тим, що лікар на консультації запитує, на що хворіли ваші батьки, бабусі та дідусі? Або лікар цікавився, чи хтось із родичів страждав на якийсь конкретний діагноз? Звісно, він ставить такі питання не з особистого інтересу. Ця інформація є дуже цінною у підході до лікування, постановки діагнозу та в цілому розумінні вашого анамнезу та ризиків тих чи інших захворювань. Дуже багато хвороб або ризиків захворіти на них передаються з генами. І якщо лікар дізнається, що хтось із ваших родичів переніс те чи інше захворювання, це служить йому знаком, до того, що потенційно ризики того, що воно проявиться у вас вище, ніж якби ніхто з родичів його не переніс.

Пацієнту слід винести із цього дві речі. По-перше, цікавитися сімейним анамнезом і розуміти, які захворювання були у вашому роді. А по-друге, серйозно ставиться до подібних питань лікаря і шукати відповідь на них. Якщо не знаєте - постарайтеся дізнатися у когось із рідних, ця інформація може бути для вас дуже корисною.

Пропонуємо розглянути основні галузі медицини, в яких сімейний анамнез має важливе значення.

 

Гінекологія

У гінекології дуже важливо знати, чи були у мами чи бабусі такі захворювання, як рак яєчника, матки чи молочної залози. Якщо такий діагноз мав місце, це підвищує ризики захворювання у пацієнта. Це обов'язково потрібно мати на увазі і частіше проходити профілактику. Якщо у пацієнтки немає раку молочної залози в сімейному анамнезі, то ризик його розвитку становить 12%, в іншому випадку він зростає до 20% і навіть більше.

Крім того, з раком молочної залози, матки чи яєчників генетично можуть бути пов'язані й інші онкологічні захворювання – рак передміхурової залози, товстої кишки.

Існує таке поняття, як мутація гена BRCA – це генетична мутація, яка може сприяти розвитку раку. Якщо в роді багато онкологічних захворювань, це може вказувати на можливу мутацію гена BRCA. У такому разі ризик розвитку деяких онкологічних захворювань значно зростає.

Отже, якщо вам відомо про наявність раку молочної залози серед родичів, ви повинні розуміти, що знаходитесь в зоні підвищеного ризику. Ця інформація повинна означати для вас, що початок профілактичних скринінгів потрібно робити якомога раніше. Ви повинні дізнатися, в якому віці у вашого родича була діагностована онкологія та розпочати регулярні профілактичні візити на 10 років раніше за цей вік. Обговоріть це питання з гінекологом, дізнайтеся, що може знизити потенційні ризики розвитку раку та як часто проходити діагностику і яку саме.

 

Ортопедія

В області ортопедії пацієнту важливо розуміти, чи був у родичів остеопороз та переломи шийки стегна. Справа в тому, що наявність таких діагнозів в анамнезі набагато підвищує подібний ризик у пацієнта. Так, якщо у когось із батьків був перелом стегна, то у дитини такий ризик збільшується на 50%. Що стосується перелому шийки стегна, то ризик подібного подвоюється у випадку, якщо один із батьків пережив такий діагноз. Як показали дослідження, щільність кістки в дитини зумовлена генетичною спадковістю, а це означає, що якщо в сім'ї "ослаблені" кістки, то, швидше за все, у дитини вони теж не будуть сильними.

Пацієнтам із таким обтяженим анамнезом слід стежити за рівнем вітаміну D та кальцію. У разі їх нестачі – подбати про поповнення необхідного рівня. Жінкам слід проходити скринінг щільності кісткової тканини. Запитайте у лікаря, якими фізичними вправами ви можете зміцнити кістки.

 

Гастроентерологія

Приходячи на прийом до гастроентеролога, ви повинні бути готові відповісти на питання щодо того, чи були у ваших батьків або інших родичів запальні захворювання кишківника, рак та поліпи товстої кишки. Існує досить сумна статистика, яка говорить про те, що близько 20% пацієнтів із раком товстої кишки мають такий самий діагноз у своєму сімейному анамнезі.

У разі, якщо ви знаєте про згадані діагнози, то повинні звертати увагу на будь-які симптоми з боку травного тракту та обов'язково звертайтеся до вузького фахівця – гастроентеролога. Не варто затягувати з будь-якими підозрілими симптомами, чим раніше ви проведете профілактику та діагностику, тим кращими будуть прогнози на одужання. Намагайтеся стежити за своїм харчуванням, вживати більше продуктів, що містять клітковину, обмежте вживання м'яса та регулярно займайтеся спортом.

 

Кардіологія

Для лікаря-кардіолога дуже важлива сімейна історія серцево-судинних захворювань. Якщо хтось із рідних пацієнта мав такі у своєму анамнезі та помер у віці до 55 років для чоловіків та 65 років для жінок, то це показник, що вам потрібно серйозно ставитися до ймовірності інсультів чи інших серцевих нападів. Тут слід враховувати чинники, здатні підвищити ризик серцево-судинних захворювань. До таких відносяться високий артеріальний тиск та високий рівень холестерину.

Таким чином, щоб зробити ризики розвитку контрольованими, регулярно стежте за артеріальним тиском і рівнем холестерину. Здоров'я вашого серця значною мірою залежить від способу життя, тому намагайтеся дотримуватися дієти, будьте фізично активними, обмежте вживання алкоголю та відмовтеся від куріння.

 

Дерматологія

Деякі захворювання шкіри сильно залежать від генетичної складової. До таких належать ракові захворювання. Наявність такого діагнозу у сімейному анамнезі збільшує ризик його розвитку у пацієнта на 50%.

Щоб запобігти захворюванню, слід проходити скринінги на меланому один раз на півроку. Не нехтуйте захистом від сонця. Завжди виходьте на вулицю тільки з нанесеним сонцезахисним кремом, а в години сонячної активності краще взагалі уникати перебування на сонці.

 

Сімейна медицина

У розмові з вашим сімейним лікарем або терапевтом не зайвим буде повідомити йому про те, які захворювання характерні для ваших рідних. Особливе значення мають такі діагнози, як захворювання серцево-судинної системи, щитовидної залози, онкологія та цукровий діабет. Щодо останнього, то ризик його розвитку зростає приблизно в чотири рази, якщо у когось із родичів був такий діагноз.

У будь-якому випадку, яким би високим не був цей ризик, ви можете профілактувати захворювання. Регулярно перевіряйте рівень глюкози в крові. Проконсультуйтеся з лікарем щодо того, як часто вам потрібно це робити. Приведіть до ладу свою вагу, якщо маєте зайві кілограми - постарайтеся поступово їх позбутися. Слідкуйте за раціоном харчування, він повинен бути збалансованим, вживайте більше фруктів та овочів і менше жирної, смаженої їжі. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, щоб зрозуміти, як зменшити можливі ризики.

 

Висновок

Пам'ятайте, будь-яку потенційну патологію ви можете профілактувати. Відвідуйте лікарів не лише за потребою, а з профілактичною метою. Вчасно проходьте планову діагностику – лабораторні та інструментальні дослідження допоможуть вам вчасно виявити патологію та запобігти її розвитку. Сучасна медицина пропонує різні скринінги, що допомагають виявити ризики розвитку захворювань та вчасно звернути на них увагу. Ведіть здоровий спосіб життя – це найкраща профілактика будь-яких захворювань.

Было полезно?

581