Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Ангіна

29 липня 2022 р. 13:09

Радий вітати на сторінках блогу INVIVO Clinic! Я, Артур Миколайович Шимко, лікар-отоларинголог.

 

В цій статті я хочу вам розповісти певні деталі про таке захворювання як ангіна. Впевнений, що всі ви про нього чули, адже воно є досить поширеним. Проте, на своїх консультаціях я помітив, що не всі пацієнти розуміють, що це таке, тому вважаю важливим розкрити цю тему. 

 

Почну з того, що поняття “ангіна” в Україні вже не існує. В 2021 році МОЗ України своїм наказом ввело поняття “гострий тонзиліт”, який і витіснив свого попередника. 

 

Гострий тонзиліт – це інфекційне захворювання, яке передається повітряно – крапельним шляхом. 

 

Симптоми гострого тонзиліту

 

Захворювання характеризується типовими ознаками, серед яких наступні:

 • біль у горлі під час ковтання;

 • гарячка;

 • загальна слабкість;

 • збільшення та болючість реґіонарних лімфовузлів біля кута нижньої щелепи по передньому краю верхньої третини кивального м’яза.

 

Причини захворювання

 

Наш організм захищають піднебінні мигдалини (або, як ще їх називають, “гланди”), продукуючи секреторний імуноглобулін А.

 

При нормальному стані імунної системи на слизовій оболонці і  мигдалинах  завжди присутня, як нормальна так і умовно патогенна мікрофлора, в правильних (природних) концентраціях, що не викликає запальних процесів. Мигдалини самі борються з інфекцією непомітно для організму людини тримаючи баланс «між добром та злом». При порушенні балансу з різних причин (переохолодження, зниження імунітету, контакту з хворим на гострий тонзиліт і т.д.) провокується ріст бактеріальної флори та запалення піднебінних мигдалин. Часте запалення і неправильне лікування призводить до порушення функції захисту та самоочищення мигдалин та стають самі джерелом інфекції, тоді і розвивається рецидивуючий (рекурентний, хронічний) тонзиліт.

 

Види гострого тонзиліту

 

Залежить від розвитку хвороби та його характеру. Кожна форма характеризується різними симптомами.

Виділяють наступні види захворювання:

 

 • катаральна форма - найлегша форма, при якій мигдалини уражені поверхнево і злегка збільшені. При цьому помітно легке почервоніння горла, біль проявляється тільки під час ковтання, температура не виходить за межі 38 градусів;

 • фолікулярна форма - зачіпає фолікули мигдаликів;

 • лакунарна форма - процес зачіпає лакуни мигдалин, в них утворюються гнійні скупчення. Хвороба супроводжується сильним жаром;

 • фібринозна форма - характеризується жовто-білим нальотом на мигдалинах і сильними проявами інтоксикації;

 • флегмонозна форма -  зустрічається рідко і має односторонній прояв;

 • герпетична  форма -  одна з рідкісних різновидів, що виявляється утворенням червонуватих пухирців на горлі, мигдалинах і небі, мігренню і підвищенням температури до 40 градусів;

 • некротична форма - важка форма захворювання, при якій відмирають тканини мигдалин. Її підступність в тому, що вона протікає практично безсимптомно.

Крім цього, існують атипові форми захворювання. Наприклад, грибкова форма, що викликана грибковими інфекціями. Також причиною може бути інфекційне захворювання, перенесене людиною – дифтерія, свинка, кір, скарлатина, запальні процеси в ротовій порожнині.

 

Як діагностувати гострий тонзиліт?

 

В першу чергу я збираю анамнез і цікавлюся скаргами пацієнта. Дуже важливою є інформація щодо можливого шляху інфікування - повітряно-крапельний (від хворої людини), побутовий (через посуд, предмети загального користування). Має значення також фактор переохолодження, вживання холодних напоїв, перевтома, авітаміноз, тощо.

Звичайно, огляд ЛОР-лікарем є обовʼязковим.

 

Під час огляду я звертаю увагу чи не збільшені реґіонарні лімфовузли біля кута нижньої щелепи, оглядаю ротову порожнину, проводжу диференційну діагностику з іншими хворобами. Під час огляду також можна виявити ускладнення, які потребують термінового хірургічного лікування. Або навпаки - попередити такі ускладнення.

 

Лікування гострого тонзиліту

 

Усі рекомендації мають бути призначені тільки лікарем і робить він це після огляду, збору анамнезу та проведення диференційної діагностики. Лікування гострого тонзиліту направлене на відновлення захисних функцій мигдалин.

Зазвичай призначають антибактеріальну терапію, але після того, як лікар отримає результати посіву горла з визначенням флори та чутливості. 

В якості симптоматичної терапії (запобігання чи зняття больового симптому) я призначаю нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), при підвищенні температури більше 38°С доцільним є призначення аналгетиків та антипіретиків.

Крім того, для запобігання розмноження патогенної флори, місцево призначаю антисептичні та антибактеріальні препарати.

Якщо у пацієнта є місцеві ускладнення гострого тонзиліту такі, як паратонзилярний абсцес, парафарингеальний абсцес, заглотковий абсцес, це є показанням до проведення невідкладного хірургічного втручання.

 

Профілактика

 

На жаль, гострий тонзиліт - така хвороба, від якої неможливо себе уберегти на 100%. Але ризик захворіти можна мінімізувати. І зробити це досить легко. Правильне збалансоване харчування та здоровий спосіб життя зміцнюють ваш організм та роблять його більш стійким до зовнішніх збудників. Уникайте контактів з носіями інфекції та переохолодження.

 

І звісно ж не забувайте відвідувати лікаря, щоб вчасно проводити профілактику або почати лікуватися на ранній стадії.

 

Будьте здорові!

Было полезно?

7420