Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Що таке вірус папіломи людини і чим він небезпечний?

27 жовтня 2022 р. 14:47

Вірус папіломи людини (ВПЛ) – це група вірусів, здатних уражати слизову оболонку, а також шкірні покриви людини. Існує близько 100 типів ВПЛ. Вірус є одним із найпоширеніших у світі, на думку лікарів, половина сексуально активного населення планети хоча б раз у житті заражалася ВПЛ.

У більшості випадків він ніяк не проявляється симптоматично, тому носій може не підозрювати його наявність. Крім того, лікування від цього вірусу не існує і імунна система людини сама з ним справляється. Тому вже через рік-два після зараження вірус може не виявитися у вашому організмі, однак повторне зараження також можливе. Дізнатись про наявність вірусу можна шляхом діагностики.

Діагностувати ВПЛ можна кількома способами

Діагностувати ВПЛ можна кількома способами. По-перше, лікар може виявити бородавки чи кондиломи під час огляду. У такому разі потрібне додаткове дослідження шийки матки. По-друге, лікар може провести тест із використанням оцтової кислоти. Це дозволяє виявити атипові клітини. І третім методом діагностики ВПЛ є лабораторний. Пацієнтці може бути призначене цитологічне дослідження мазка слизової оболонки шийки матки.

Залежно від штаму вірусу можливі прояви симптомів у вигляді бородавок, кондилом, дисплазії. Однак головна небезпека ВПЛ у тому, що він стає причиною переважної більшості випадків раку шийки матки – близько 95%. Штами ВПЛ ділять на високоонкогенні та низькоонкогенні. Серед високоонкогенних найнебезпечнішими є 16-й та 18-й штами. Саме вони спричиняють майже 50% передракових уражень шийки матки.

Як відбувається зараження?

Папіломавірусом жінки та чоловіки заражаються однаково часто. Головний шлях зараження – статевий. Більшість заражень ВПЛ відбуваються у перші роки статевого життя людини.

Але виділяють й інші способи зараження ВПЛ

Але виділяють й інші способи зараження ВПЛ:

  • контактний. При такому способі зараження відбувається через рани чи інші ушкодження на шкірі чи слизовій оболонці;
  • вертикальний. Зараження дитини відбувається у момент проходження родовими шляхами матері;
  • контактно-побутовий. Вірусом можна заразитися у громадських місцях, оскільки якийсь час він залишається життєздатним у навколишньому середовищі.
  • аутоінокуляція. Можливо перенести вірус із однієї ділянки тіла на іншу під час гоління або епіляції.

Також до причин зараження відносять такі фактори:

  • запальні процеси у шийці матки;
  • вагітність;
  • більше одного статевого партнера;
  • паління.

Також фактором, що підвищує шанс на зараження ВПЛ, є слабка імунна система, що послаблює здатність організму боротися з вірусами.

Зараження ВПЛ може спіткати будь-яку людину. Вчасно діагностувати його допоможуть своєчасні профілактичні огляди у лікарів.

Як попередити захворювання?

У багатьох країнах проводять вакцинацію від ВПЛ. В Україні ця вакцина не є обов'язковою, але рекомендована, її можна придбати за власний кошт. Щеплення захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота та горла, статевих органів та анусу. В Україні зареєстровано дві вакцини: Церварікс та Гардасіл. Різниця в тому, що Церварікс захищає від двох штамів вірусу (16 і 18), а Гардасил від чотирьох (16,18, 6 і 11).

Найефективнішою вакцинація є у дитячому віці

Найефективнішою вакцинація є у дитячому віці, до початку статевого життя. Щеплення роблять як дівчаткам, так і хлопчикам. Однак, вакцинація від ВПЛ можлива і для дорослих віком від 27 до 45 років. Щоб вибрати вакцину та визначити її ефективність, рекомендовано проконсультуватися з лікарем.

За статистикою, з 2006 року, коли розпочалася вакцинація від ВПЛ, кількість випадків інфікування штамами ВПЛ, що викликають рак, скоротилася на 88% серед дівчаток-підлітків та на 81% серед дорослих молодих жінок. Встановлено, що вакцина забезпечує досить довгий захист від вірусу – через 12 років після першої вакцинації ознак зниження захисту не виявили.

Коли краще робити щеплення?

Найвища ефективність вакцинації від вірусу папіломи людини зберігається у тому випадку, якщо робити її дітям до початку статевого життя. У дорослому віці її ефективність може значно знижуватися.

Дітей рекомендовано щеплювати у віці від 9 до 14 років двома дозами вакцини.

Людям з ВІЛ вакцинацію проводять тричі, незалежно від виробника вакцини та віку пацієнта.

Що стосується дорослих, перед вакцинацією рекомендовано проконсультуватися з лікарем. Для пацієнтів віком від 26 років щеплення може бути менш ефективним. Проте вакцинацію від ВПЛ можна проводити до 45 років.

Види вакцин від ВПЛ

На даний момент у світі існує дві вакцини від ВПЛ – Церварікс та Гардасіл. Обидві вони доступні в Україні.

Церварікс захищає від двох високоонкогенних штамів вірусу – 16 та 18. Ці типи найчастіше стають причиною розвитку раку шийки матки. Вакцину використовують лише для дівчаток віком 9-25 років. Схема вакцинації – 0, 1, 6 місяців.

Гардасил є чотиривалентною вакциною. Це означає, що вона захищає від чотирьох типів ВПЛ - 16,18, а також 6 і 11. Щеплення застосовують для вакцинації дівчаток і жінок віком від 9 до 45 років. Схема введення Гардасілу – 0, 2, 6 місяців.

Протипоказання для вакцинації

Протипоказань для вакцинації Церваріксом або Гардасилом небагато і вони не відрізняються від протипоказання більшості інших вакцин. Щеплення не слід робити у разі алергічної реакції на один із компонентів вакцини або сильної алергічної реакції при попередньому введенні вакцини. Не рекомендовано вакцинуватись від ВПЛ під час вагітності.

Крім того, лікарі не рекомендують робити щеплення за гострих захворювань, а також під час загострення хронічних захворювань.

Як підготуватися до вакцинації від ВПЛ?

Якщо ви вирішили вакцинуватися від ВПЛ, то спочатку обов'язково варто проконсультуватися з гінекологом. Лікар допоможе вам вибрати вакцину та призначить необхідну схему вакцинації, що залежить від віку. Якщо пацієнтка вже живе статевим життям, то швидше за все їй буде рекомендовано здати аналіз на ВПЛ і провести кольпоскопію. Крім того, перед вакцинацією необхідно пройти огляд у сімейного лікаря, який підтвердить, що зараз ви здорові і вакцинація вам не протипоказана.

Пам'ятайте, що своєчасні профілактичні огляди у лікарів допоможуть вчасно виявити вірус та запобігти його небезпечним наслідкам. Жінкам рекомендується щонайменше раз на рік відвідувати гінеколога для огляду та здачі профілактичних аналізів, які можуть виявити ризик розвитку раку шийки матки. Своєчасна діагностика забезпечить ефективне лікування.

Было полезно?

81870
xjBfVLKbpNiIctDP
Отзыв
cXdymNEgIFz
ZHGNzVTrsu
Отзыв
pODmLXlvAQ
THjEDUYMpzZLaP
Отзыв
ujkdbPmJ
MpkCsIWeulBbYZU
Отзыв
sKuZpcqxH
tJQnqWNLZCczoP
Отзыв
SAHyXsGjtaCOgIRF
nuNTdKjSqOw
Отзыв
FbQsuKqPMC