Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Інфаркт та інсульт: у чому різниця?

07 листопада 2022 р. 19:56

Що таке інфаркт

 

Інфаркт міокарда – одна з форм ішемічної хвороби серця. Такий стан виникає, коли до одного з відділів серця не надходить кров. Через 10-15 хвилин після цього ділянка, яка не отримує кров, починає відмирати.

 

У групі ризику захворювання знаходяться чоловіки і жінки від 40 до 70 років. При цьому примітно, що серед тих, у кого діагностували інфаркт міокарда до 70 років переважають чоловіки, після 70 статистика вирівнюється.

 

Існує також поняття мікроінфаркт міокарда. Це процес, за якого розвивається некроз невеликих ділянок серцевого мʼязу. Такий стан пацієнт не завжди може помітити самостійно, тому важливо вчасно проходити профілактичне обстеження.

 

Підвищити ризик інфаркту може ожиріння, куріння, цукровий діабет, відсутність фізичної активності та захворювання серцево-судинної системи.

 

Причини інфаркту

 

Найчастіше причиною інфаркту стає порушення кровопостачання серця (тромбоемболія), що призводить до відмирання чи порушення роботи однієї з ділянок серця. Кров'яні тромби можуть утворюватися в судинах будь-яких органів. Тромби можуть бути як у дрібних, так і у великих судинах і останні можуть стати причиною смерті. Тромби у дрібних судинах проявляють себе симптоматично та під час лабораторної діагностики.

 

Інша причина інфаркту – нездатність судин передати кисень міокарда у необхідній кількості під час фізичних навантажень. Якщо потреби у багато разів перевищують здатність судин передавати кисень, то інфаркт може статися, навіть якщо в судинах немає тромбів. Людям з такою особливістю потрібно ставитись до фізичних навантажень з обережністю.

 

Симптоми інфаркту

 

При інфаркті пацієнт відчуває сильний біль у грудній клітці чи серці. Відчуття такі, наче щось стискається. Крім того, людина стає блідою, можна помітити холодний піт, знижується артеріальний тиск.

 

Іноді інфаркт може протікати менш виражено – відчувається дискомфорт у грудній клітці і пацієнт може помічати перебої у роботі серця.

 

Деякі випадки інфаркту є нетиповими. Наприклад астматична форма інфаркту проявляється як напад бронхіальної астми, а абдомінальна – як нудота, розлад травної системи та біль у животі.

 

Інфаркт – перша допомога

 

Перша допомога при інфаркті є дуже важливою. При прояві симптомів необхідно передусім викликати швидку медичну допомогу. Але перш ніж вона приїде, пацієнту необхідно допомогти самостійно:

 

 • необхідно посадити пацієнта так, щоб спина та голова підтримувалися, а коліна були зігнуті. Рекомендують прийняти аспірин у дозі 1,25 г, що допомагає зменшити ушкодження серця. Однак, якщо є алергія на аспірин, його прийому треба уникнути. Крім того, у таких випадках призначають нітрогліцерин у дозі 0,5 мг. Якщо лікар раніше приписав цей препарат, потрібно слідувати призначенню;
 • якщо людина знепритомніла необхідно почати серцево-легеневу реанімацію. Для цього потрібно сильно натискати на грудну клітку у швидкому ритмі (до 120 натискань на хвилину).

 

Що таке інсульт

 

Інсульт – порушення кровообігу мозку через крововилив у головний мозок або закупорку судин головного мозку. Ризик інсульту збільшується у людей після 60 років. Це захворювання посідає третє місце за смертністю після серцево-судинних та онкологічних захворювань.

 

Якщо ураження відбувається в дрібних судинах і капілярах, то такий вид інсульту називають мікроінсультом. Це перша ознака ймовірного інсульту, який може мати серйозні наслідки.

 

Для мікроінсульту характерно незначне ураження функцій головного мозку і коротким перебігом стану (затор в судинах може розсмоктуватися самостійно в проміжку від кількох хвилин до доби).

 

Види інсульту

 

Розрізняють інсульт двох видів:

 

 • ішемічний;
 • геморагічний.

 

При першому виді відбувається закупорка артерій, а при геморагічному – кровоносна судина розривається. Ішемічний інсульт трапляється частіше, він становить близько 80% всіх випадків.

 

Причини інсульту

 

Причиною ішемічного інсульту є звуження або блокування судин головного мозку. Це призводить до зниження кровотоку, що називається ішемією. Причиною блокування можуть стати три стани: тромбоз, емболія та стеноз. При тромбозі у кровоносній судині мозку утворюється потік. Емболія передбачає рух згустку від одного органу до іншого. Стеноз - це звуження артерії головного мозку. Причиною закупорки судин можуть бути жирові відкладення, що накопичуються в судинах.

 

Причиною геморагічного інсульту є розрив судини головного мозку. Факторами розвитку геморагічного інсульту можуть бути надмірний прийом антикоагулянтів, аневризми, неконтрольований високий артеріальний тиск та інше.

 

Симптоми інсульту

 

Інсульт має специфічну симптоматику. І якщо її знати, то хворобу можна розпізнати оперативно.

 

Серед симптомів інсульту найчастішими є оніміння або параліч кінцівок чи обличчя (як правило, тільки з одного боку), різка слабкість, погіршення зору, гострий головний біль, порушення ходи.

 

Якщо ви помітили такі симптоми – необхідно терміново викликати швидку.

 

Симптоми, які пов'язані безпосередньо з ураженням мозку – це запаморочення та стан, схожий на оглушення.

 

До осередкових симптомів відносять параліч, втрату зору, порушення у мовленні та координації.

 

Розпізнавати симптоми інсульту дуже важливо, оскільки надання допомоги хворому в перші 3-6 годин можуть закінчитися сприятливим результатом. У разі зволікання наслідки можуть бути тяжкими.

 

У чому подібність інфаркту та інсульту

 

Інфаркт і інсульт - різні стани, але при цьому вони мають схожу початкову стадію розвитку

 

Обидва стани розвиваються через ураження судин головного мозку чи серця. Тобто першорядною причиною інсульту і інфаркту стає порушення припливу крові, яка доносить до органів кисень. А це, своєю чергою, є наслідком певного способу життя.

 

Фактори ризику

 

Для інфаркту та інсульту виділяють такі фактори, що збільшують ризик захворювання:

 

 • шкідливі звички (паління, прийом алкоголю);
 • надлишкова вага;
 • високий артеріальний тиск;
 • відсутність фізичної активності;
 • наявність в анамнезі цукрового діабету та серцево-судинних захворювань;
 • постійний стрес.

 

Крім того, ризик інфаркту та інсульту зростає з віком. За статистикою, у чоловіків він зростає після 45 років, у жінок після 55 років.

 

Загальна клінічна картина

 

На початку розвитку станів інфаркту та інсульту мають схожі симптоми, тому їх не завжди можна розрізнити.

 

Серед подібних симптомів цих двох станів виділяють такі:

 

 • непритомність і біль у голові та серці, запаморочення;
 • параліч та оніміння кінцівок;
 • перепади артеріального тиску.

 

Чим відрізняється інфаркт та інсульт

 

Як зазначалося вище, інфаркт та інсульт викликані недостатнім припливом крові. Але різниця в тому, що при інсульті кров блокується і не надходить до головного мозку, а при інфаркті – до серця.

 

Що небезпечніше: інфаркт чи інсульт?

 

Обидва стани є важкими і спричиняють складні негативні наслідки. Якщо говорити про смертність, то в Україні на першому місці причиною смертей стають серцево-судинні захворювання, серед яких найчастіше трапляються інфаркти. Але, що стосується інсульту, цей стан дуже небезпечний своїми наслідками. Багато людей дуже складно його переносять. Інсульт може спричинити параліч кінцівок однієї зі сторін або може викликати проблеми з мовленням.

 

Відповідно, сказати однозначно, який із цих двох станів небезпечніший - неможливо. Як інфаркт, так і інсульт потребують оперативної діагностики та своєчасної медичної допомоги.

 

Інфаркти та інсульти можна профілактувати. Профілактика цих захворювань, як і багатьох інших, пов'язана зі здоровим способом життя.

 

 1. Віддавайте перевагу здоровому харчуванню. Вживайте овочі та фрукти щодня, намагайтеся споживати менше трансжирів та холестерину. Обмежте споживання солі.
 2. Контролюйте рівень холестерину не рідше ніж раз на 5 років.
 3. Ведіть фізично активний спосіб життя, щоб бути у здоровій вазі та знизити рівень холестерину.
 4. Лікуйте цукровий діабет та серцево-судинні захворювання. Регулярно перевіряйте рівень цукру в крові та дотримуйтесь рекомендацій лікарів.
 5. Контролюйте артеріальний тиск, щоб вчасно розпізнати гіпертонію.
 6. Ведіть здоровий спосіб життя, відмовтеся від куріння та вживання алкоголю.
 7. Ці прості правила допоможуть знизити ризик як появи інфаркту і інсульту, так і багатьох інших захворювань.

Было полезно?

90404
jtqwAYyVPZgJH
Отзыв
SIvWmuQBZt
xhXkgEMW
Отзыв
UwLFkqlIdVCXG
MYrHQspFZq
Отзыв
dcCstkHqA
VzKtTakMoYjO
Отзыв
VCgtLwiADQz