Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Як правильно підготуватись до лабораторного дослідження?

16 серпня 2022 р. 19:37

Лабораторний аналіз є дуже інформативним і безцінним медичним дослідженням для лікаря. Результат аналізу дозволяє оцінити стан організму, виявити наявність інфекцій та бактерій або підтвердити їхню відсутність і допомагає лікарю визначити діагноз. Часто такі лабораторні дослідження не можна замінити нічим іншим.

 

За даними Всесвітньої організації здоров'я, лабораторні дослідження можуть дати лікареві 60-80% інформації про хворого. Звичайно, по одному лише аналізу не виставляють діагноз і не судять про загальний стан пацієнта. Лікар додасть результати кількох аналізів до анамнезу, скарг пацієнта та інших досліджень. Все це разом дозволяє зрозуміти загальну картину стану організму.

 

Підготовка до аналізів крові

 

Проте результати аналізів можуть серйозно залежати від вашої підготовки до них. Якщо вона буде правильною і ви дотримаєтесь усіх правил, то достовірність результатів буде високою. Якщо ж ні - то варто це врахувати та обовʼязково повідомити лікарю, який буде аналізувати отримані результати досліджень.

 

 1. Підготовка пацієнта до процедури здачі крові

 

Кров - це той біоматеріал, який здають найчастіше, адже він здатний надати багато інформації стосовно стану нашого організму. Кров здатна показати негативні зміни в організмі та сигналізувати про розвиток захворювання ще до того, як людина відчує характерні симптоми. 

 

Напевно, усім відомо, що кров потрібно здавати натщесерце. Проте кількість годин, що повинна пройти після останнього прийому їжі може варіюватися залежно від показника, який вам потрібно побачити у результатах. Так, якщо для одного аналізу достатньо бути голодним 1-2 години, то для іншого необхідно не їсти не менше 12 годин. Якщо мова йде про виявлення параметрів ліпідного профілю, то суворо потрібно витримати 12 годин голодування. Якщо ж ви здаєте загальний аналіз крові, то достатньо не їсти протягом години. Тобто ви можете поснідати, але сніданок не повинен бути жирним. Допускається чай без цукру, прісна каша на воді та без масла. 

 

Але й голодування - не єдине обмеження. Перед тим, як здавати кров потрібно дотримуватися певної дієти і обмежувати себе в деяких продуктах.

 

Отже, перш ніж здати кров на аналіз, запевніться, що ви дотримуєтеся рекомендацій, що вказані нижче.

 1. Не їсти за 1-12 годин до аналізу (час голодування залежить від дослідження). Не можна також пити чай, каву і соки. Жодних рідин крім води.
 2. Не вживайте смаженої їжі, жирів, а також алкоголю впродовж 48 годин перед забором матеріалу. Якщо ви не змогли уникнути вживання алкоголю або вказаної їжі, то краще перенести ваше дослідження. Не варто здавати кров, не дотримавшись цієї рекомендації.
 3. Не паліть за годину до аналізу.
 4. Якщо для аналізу необхідна кров з вени, то перед здачею посидьте 15 хвилин, щоб організм заспокоївся.
 5. Якщо ви приймаєте антибактеріальні препарати, то здавати кров можна не раніше ніж через 10 днів після закінчення курсу. Виключення може бути у випадку, коли необхідно виявити концентрацію ліків у крові. Обовʼязково попереджайте свого лікаря про прийом лікарських препаратів. 
 6. Не варто досліджувати кров під час проходження хімієтерапія.
 7. Краще за все здавати кров зранку.
 8. Не робіть забір крові одразу після фізіотерапевтичних процедур, а також рентгенографії або ректального дослідження.
 9. Якщо ви здавали аналіз на наявність інфекцій, то він потребує повторного забору через певний проміжок часу, навіть, за умови, що перше дослідження показало негативний результат.

 

Варто також взяти до уваги, що для певних аналізів значення мають добові коливання. У такому випадку потрібно здавати кров в певний час доби. Наприклад, для виявлення заліза кров треба здати не пізніше 10 ранку. 

 

Якщо кров здає жінка, то потрібно також врахувати день менструального циклу, оскільки для деяких аналізів це має значення. Тому такі дослідження має призначати лікар, повідомивши, який день для цього найприйнятніший, щоб результати були достовірними. Це у першу чергу стосується аналізів на статеві гормони. Потрібно суворо дотримуватись рекомендації лікаря, щодо дня здачі, оскільки від цього напряму залежить результат.

 

Якщо ви знаєте, що вам потрібно буде прослідкувати динаміку результатів аналізу, то краще робіть лабораторні дослідження в одній лабораторії. Різні лабораторії можуть використовувати різні методи досліджень, а також вимірювати результати в різних одиницях. Щоб лікар міг коректно оцінити результати та порівнювати їх між собою, то користуйтесь послугами однієї лабораторії та бажано здавати біоматеріал в один і той самий час. 

 

 1. Підготовка пацієнта до процедури здачі сечі.

 

Вимог до збору сечі менше, ніж крові, але вони є. Варто зауважити, що збір також залежить від контейнера. Його ви можете придбати в аптеці і використовувати саме так, як написано в інструкції до контейнера. Приділіть час тому, щоб дотримуватись певної гігієни, оскільки статеві органи під час здачі сечі мають бути чистими.

 

Підготовка до аналізу сечі

 

Отже, загальні правила до забору сечі на аналіз наступні:

 • перед здачею аналізу не вживати овочі та фрукти, що здатні змінити колір сечі;
 • не приймати перед цим діуретики;
 • сеча для аналізу має бути зібрана вранці;
 • жінкам не бажано здавати аналіз сечі під час менструації, краще зробити це через день два після закінчення.

 

Якщо ви збирайте сечу не зранку, а раніше і відносите її в лабораторію не одразу, то вона має зберігатися у холодильнику з дотриманням температурного режиму +4-8 градусів.

 

Якщо аналіз передбачає використання хімічних реагентів, то їх також можна придбати в аптеці і дотримуватися інструкції.

 

 1. Як підготуватися до здачі калу.

 

Кал здається дещо рідше, ніж кров та сеча, але в деяких обстеженнях цей аналіз є необхідним. Це дослідження так само вимагає дотримання певних правил.

 

Для збору калу теж є спеціальні контейнери, які можна придбати в аптеці або у медичній установі, куди ви принесете біоматеріал для аналізу.

 

Отже, якщо вам потрібно здати кал на аналіз, простежте, щоб були дотримані наступні вимоги:

 • за 72 години до здачі аналізу не вживайте продукти, що викликають бродіння, а також алкоголь;
 • напередодні не приймати препарати, що містять лакто- і біфідобактерії;
 • при проходженні антибактеріальних препаратів здавати кал через 14 днів після завершення;
 • робити забір біоматеріалу слід зранку;
 • не приймати проносне.

 

Зверніть увагу, що зібраний у контейнер матеріал не можна заморожувати. Якщо ви робите аналіз на приховану кров, то прослідкуйте за тим, щоб не вживати мʼясо та овочі протягом 4 діб перед аналізом. Також для цього дослідження важливо не приймати аспірин та нестероїдні знеболювальні за тиждень до аналізу.

 

Для жінок також дійсне правило утримання від здачі біоматеріалу під час менструації.

 

 1. Збір добової сечі для біохімічного аналізу.

 

Для цього дослідження необхідно зібрати сечу за добу. При цьому першу ранкову порцію урини не збирають. Всі наступні порції сечі, що виділені протягом дня необхідно зібрати в одну ємність. В той самий контейнер додається урина за ніч та перша порція ранкової сечі наступного дня. 

 

Зберігати контейнер з біоматеріалом необхідно в холодильнику за температурного режиму +4-8 градусів. Дотримання таких умов вкрай важливе, оскільки за кімнатної температури сеча може змінити деякі свої властивості та аналіз не буде достовірним. 

 

Збір сечі для біохімічного аналізу

 

Після того, як ви зібрали та змішали всю рідину, необхідно перемішати та виміряти обʼєм усього зібраного біоматеріалу. Приносити в лабораторію весь обʼєм немає потреби. Для аналізу вам потрібно перелити невелику кількість (до 5 мл) в інший контейнер. На спеціальному бланку-направленні вам необхідно вказати загальний обʼєм сечі, що ви зібрали за добу у мілілітрах, а також зазначити зріст та вагу пацієнта, що здає аналіз.

 

Не нехтуйте усіма правилами підготовки до аналізів, а також персональних рекомендацій вашого лікаря. Від правильності вашої підготовки прямо залежить результат аналізів та його достовірність, а також визначення діагнозу та вибір лікування. Будьте відповідальними у ставленні до свого здоровʼя.

Было полезно?

48941
tzKUXdnYuIPvDWlS
Отзыв
bFaIYUqnmDKiAuOE
tzKUXdnYuIPvDWlS
Отзыв
bFaIYUqnmDKiAuOE
estjetjejeatj
Отзыв
thetejejtjejh
YhsONqpwtZdDkP
Отзыв
vzTwdxOtHGnZMQL
BsWHcVxwNlabMo
Отзыв
UliRwpdeYT