Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Як працює тест на вагітність?

27 жовтня 2022 р. 14:00

Напевно, кожна жінка колись думала над тим, як працює тест на вагітність. Можливо, хтось недовірливо ставиться до такої діагностики, адже як такий простий пристрій може дати достовірний результат після контакту з сечею потенційно вагітної жінки? Насправді принцип його роботи дуже простий і цілком зрозумілий. Коли жінка вагітніє, її організм починає виробляти гормон – хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). Він починає вироблятися з того моменту, як запліднена яйцеклітина прикріплюється до оболонки матки. Тест на вагітність повинен визначати та ідентифікувати цей гормон та за його наявності показувати відповідний результат. Індикаторами тесту, як правило, є одна або дві смужки або +/-.

Порядок проведення тесту на вагітність

Порядок проведення тесту на вагітність

Тести на вагітність є двох типів. Їх ділять на тест-смужки та електронні. Достовірність обох тестів однаково досить висока. Але використовувати ті та інші тести необхідно правильно, що залежить від їхнього типу.

Якщо ви обрали перший варіант, то вам необхідно зібрати сечу в якусь ємність і опустити в неї ту частину тесту-смужки, де нанесений реагент. Через певну кількість часу, вказану в інструкції, проявиться результат. Зазвичай, результат проявляється смужками, знаками +/- чи словами yes/no.

Якщо ж ви вирішили скористатися електронним тестом, його потрібно підставити під струмінь сечі, попередньо знявши захисний ковпачок, і потримати 10 секунд. Через 3-5 хвилин тест покаже результат. Варто зазначити, що електронним тестом можна скористатися ще до затримки.

Коли потрібно робити тест на вагітність

Як ми вже знаємо, тест реагує на ХГЛ, який виробляється після закріплення заплідненої яйцеклітини в порожнині матки. Відбувається це приблизно через тиждень після того, як яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом. Відповідно достовірним тест буде на 7-10-й день після зачаття.

Існують такі тести, які можуть зреагувати на ХГЛ на 4-й день, але в такому разі рекомендовано зробити повторний тест через тиждень-півтора, коли рівень гормону значно зросте.

Варто зазначити, що затримка не завжди може означати вагітність, але якщо ви припускаєте такий варіант, то можна робити тест у перший же день затримки.

Коли тест на вагітність буває хибним?

Коли тест на вагітність буває хибним?

Тести на вагітність досить точні, виробники гарантують 99% достовірність результату. Проте, бувають і хибні результати, що залежить від кількох чинників.

 1. Час проведення тесту. Безперечно, це важливий фактор. Розраховувати на високу точність тесту слід у разі, якщо ви робите його у перший день затримки менструації.
 2. Дотримання інструкції. Уважно прочитайте правила використання тесту та переконайтеся, що все зробили правильно. Окрему увагу приділіть тому, за скільки хвилин потрібно перевіряти результат. Якщо ви не витримаєте необхідний час і подивитеся раніше, індикатор ще може не встигнути зреагувати на гормон і ви не побачите позитивного результату. Але й надто пізно робити перевірку теж не можна, тому що після зазначеного часу може почати випаровуватися сеча з індикатора, що спричинить появу слабкої смуги, яку ви можете прийняти за позитивний результат.
 3. Час овуляції. Результат залежить від того, коли саме у жінки відбулася овуляція і коли яйцеклітина закріпиться в порожнині матки. Тільки з цього моменту почне зростати рівень ХГЛ, на який реагує тест.
 4. Час доби, коли проводиться тест. Найкраще проводити процедуру вранці, оскільки в ранковій сечі рівень ХГЛ вищий.
 5. Чутливість тесту. Цей параметр залежить від виробника.

Зазначимо, що результат може бути як хибнопозитивним, так і хибнонегативним.

Основні причини хибнопозитивного результату

Хибнопозитивні результати тестів на вагітність показують вкрай рідко - всього 1% випадків. Однак, потрапляючи в цей відсоток, жінка може зіткнутися з розчаруванням, коли виявиться, що насправді вона не вагітна.

Причин такого невірного результату може бути кілька.

 1. Некоректне проведення експрес-тесту. Навіть якщо це не перший ваш тест, обов'язково прочитайте інструкцію та переконайтеся, що виконуєте процедуру правильно. Неправильне використання може спричинити недостовірний результат.
 2. Брак. У виробництві будь-якого продукту припустимим є брак. Імовірність того, що вам потрапить бракований тест, невелика, проте вона існує.
 3. Післяпологовий період. Майте на увазі, що тест на вагітність показує позитивний результат ще 3-4 тижні після пологів. Тому, якщо ви використовуєте його в такий час – не варто одразу йому вірити, краще переконатися у наявності чи відсутності вагітності у лікаря-гінеколога.
 4. Викидень, аборт. Після того, як трапився викидень або аборт, ХГЛ продовжує виділятися протягом досить тривалого періоду – 9-35 днів. Відповідно, якщо ви зробите тест незабаром, він може показати хибнопозитивний результат.
 5. Підготовка до ЕКЗ. Коли жінку готують до процедури ЕКЗ, лікарі проводять стимуляцію овуляції за допомогою гормональних препаратів. Вони підвищують рівень ХГЛ в організмі жінки, але при цьому вагітність ще не настала.
 6. Онкопатології. Пухлини яєчників, рак шлунка, молочної залози, мозку та легень супроводжуються підвищенням ХГЛ. Тому іноді, на жаль, підвищений рівень цього гормону може свідчити не про вагітність, а про такі патологічні процеси.

Якщо результат тесту виявився позитивним, але у вас є сумніви щодо його достовірності, зробіть ще один. За день-два повторіть процедуру, щоб отримати ще один результат.

Основні причини хибнонегативного тесту.

Приблизно в 5% випадків тест на вагітність може показувати помилково-негативний результат.

Це можливо у таких випадках.

 1. У теста, що використовується, завершився термін придатності або він виявився бракованим.
 2. Ви не дотримувалися інструкції та виконали процедуру неправильно.
 3. Ви не витримали необхідний час. У кожного тесту є свій час очікування між тим моментом, як ви занурили його в сечу або підставили під струмінь та перевіркою результату. Якщо ви не почекали необхідної кількості часу і почали перевіряти, тест може не встигнути зреагувати на ХГЛ і ви побачите негативний результат навіть у випадку, якщо ви вагітні.
 4. Ви провели тест надто рано. Найкращий час для проведення тесту на вагітність – 7-10 днів після зачаття, тоді рівень ХГЛ вже підвищиться і реагент тесту помітить це. Якщо провести тест раніше, то рівень ХГЛ може не піднятися до необхідного рівня.
 5. Ви робили тест не вранці. У цей час сеча найбільш концентрована і рівень ХГЛ у ній вищий.
 6. Сеча виявилася надто розведеною. Таке може бути в тому випадку, якщо ви вживаєте багато рідини, яка розбавляє сечу, знижуючи рівень ХГЛ у ній.
 7. Ви вживаєте лікарські препарати.

Якщо ви отримали негативний результат тесту, але ваші симптоми говорять про інше або у вас є інші підстави вважати, що ви вагітні, спробуйте провести ще один тест через кілька днів у ранковий час.

Що робити, якщо у вас є сумніви?

Що робити, якщо у вас є сумніви?

Трапляються випадки, коли результати не однозначні. Щоб перевірити результат, ви можете провести ще один тест пізніше, але трапляється так, що результати різних тестів розходяться. Крім того, жінка може спостерігати виділення, схожі на місячні та не відчувати жодних змін у своєму організмі. Ранній термін вагітності не завжди може явно даватися взнаки.

Що робити у такому разі?

Найкращим рішенням у разі сумнівів у своєму стані буде відвідати консультацію лікаря.

Досвідчений гінеколог зможе вас зорієнтувати у подальших діях та запропонувати спосіб переконатися у вашому стані. Лікар зможе підказати, коли краще провести діагностику чи здавати аналізи та допоможе визначити термін вагітності. Лікар дасть відповіді на всі ваші питання, пов'язані з вагітністю.

Было полезно?

1704114
owKFNncCxaqtjHJO
Отзыв
zwQJPSRU
owKFNncCxaqtjHJO
Отзыв
zwQJPSRU
TnXuQYMwHxcakZm
Отзыв
blFfEzWswhaZLKD
TnXuQYMwHxcakZm
Отзыв
blFfEzWswhaZLKD
Андріана
Отзыв
Затримка вже 8 днів, тест негативний, що це може бути?
UPKuoHGfCNEabQ
Отзыв
ydqeckpnMo
GJTmfOUeuFWQZqy
Отзыв
EQgSXVlBpabKLyF
Марія
Отзыв
Затримка місячних вже доволі довго, взяла 3 тести і всі нічого не показали, що це може бути?
Olga
Отзыв
Робила тест на вагітність показав дві полоски а потім зробилася одна полоска чо це може бути
Наташа
Отзыв
Вже 4 місяць немає місячних, атест показує що не вагітна. Але груди не налиті а живіт повний. Що це може бути?