Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Основні ознаки захворювань щитовидної залози

21 листопада 2022 р. 19:21

Щитовидна залоза, як і всі інші органи та системи нашого організму, є важливим елементом його функціонування. У ній відбувається низка унікальних та незамінних процесів, які відповідають за здоров'я серцево-судинної системи, психоемоційний стан, швидкість обміну речовин та репродуктивну функцію. Саме у щитовидній залозі відбувається синтез гормонів, робота яких забезпечує здорове функціонування організму.

Збої у роботі щитовидної залози можуть призвести до серйозних негативних наслідків. Щоб цього не допустити, слід обстежувати цей орган час від часу, щоб вчасно виявити ризики.

Функції щитовидної залози

Щитовидна залоза – це найбільший орган ендокринної системи. Її головне завдання – вироблення гормонів. Зокрема, тут відбувається синтез двох гормонів Т3 та Т4, які носять назви трийодтиронін та тетрайодтиронін відповідно. Ці два гормони багаті йодом і відіграють важливу роль у роботі ендокринної системи та організму загалом.

Синтез цих двох гормонів походить з йоду, амінокислоти тирозину та селену. Для нормального процесу вироблення цих гормонів необхідне повноцінне харчування, багате, зокрема, йодом та селеном.

Щитовидна залоза впливає на жировий вуглеводний та білковий обмін в організмі людини. Якщо гормони в щитовидці синтезуються в недостатній кількості, молекули жиру можуть перетворюватися на холестерин, а це, у свою чергу, призводить до розвитку атеросклерозу, а також інфаркту та інсульту.

Будь-які збої у роботі щитовидної залози можуть зашкодити роботі будь-яких інших органів та систем, і навіть їх функціям.

Захворювання щитоподібної залози

Найпоширенішими захворюваннями, пов'язаними з функцією щитовидної залози є такі:

 • гіпотеріоз;
 • гіпертиреоз;
 • зоб та вузлики, здатні призводити до розвитку раку;
 • аутоімунний тиреоїдит.

При гіпотиреозі щитовидна залоза виробляє недостатню кількість гормонів, отже, організм їх недоотримує. Симптоми цього захворювання розвиваються повільно і пацієнти не завжди вчасно помічають їх, щоб звернутися до лікаря.

Гіпертиреоз – це ендокринне захворювання, при якому гормони синтезуються у надмірній кількості. Це призводить до прискорення обміну речовин. Тканини підвищують споживання кисню і в такому стані організм людини починає працювати "на знос". Розрізняють кілька стадій цього захворювання: легку, середню та важку.

Зоб – це стан, при якому щитовидна залоза збільшується. Це захворювання вважається однією з найпоширеніших проблем щитовидної залози. Вузли – це один із видів зоба, коли на щитовидній залозі з'являються новоутворення – вузли. Причин збільшення зобу багато, але іноді вони залишаються невідомими для лікаря та пацієнта, оскільки з'ясувати її не так просто.

Аутоімунним тиреоїдитом називають патологію, яка характеризується руйнуванням паренхіми щитовидної залози внаслідок лімфоїдної інфільтрації. Захворювання називають тиреоїдитом Хашимото. Захворювання найчастіше діагностують у жінок після 60 років.

Причини захворювань щитовидної залози

Причин патології щитовидної залози може бути кілька. До проблем із цим органом можуть призвести проблеми у роботі імунної системи, коли щитовидна залоза сприймається імунітетом як щось чужорідне і він намагається з нею боротися. Іншою причиною фахівці називають інфекційні захворювання. Проблеми з ендокринною системою можуть викликати незбалансоване харчування, погана екологія, у тому числі радіація, поганий психоемоційний стан, а також прийом деяких медикаментів.

Симптоми захворювання

Як і багато інших захворювань, патології щитовидної залози даються взнаки, проявляючись різними симптомами. Завдання пацієнта вчасно помітити такі симптоми і звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Як виявляються захворювання щитовидної залози? Для них характерні такі симптоми:

 1. Підвищена тривожність. Коли у щитовидці виділяється більше гормонів, ніж потрібно організму, він змушений прискорювати всі процеси. Тому мозок отримує сигнали, що призводять до зайвої збудливості та тривожності.
 2. Проблеми з пам'яттю, складнощі із концентрацією.
 3. Стомлюваність. Якщо ви спите достатню кількість годин, але при цьому почуваєтеся пригнічено та розбито – це перший сигнал про необхідність відвідати лікаря. Це може означати, що у щитовидній залозі синтезується недостатня кількість гормонів.
 4. Зайва вага. Якщо за короткий час ви набрали кілька кілограм, при цьому не змінювали свій режим дня, це може бути причиною проблем із щитовидкою.
 5. Зниження лібідо. Пацієнт може відчувати цей симптом при зниженому виробленні гормонів.
 6. Порушення менструального циклу. Причиною може бути брак або надлишок гормонів щитовидної залози.
 7. Прискорене серцебиття та підвищений артеріальний тиск.
 8. Підвищений рівень холестерину. Якщо за дотримання правильного харчування аналіз показує підвищений холестерин, це може свідчити про порушення синтезу тиреоїдних гормонів.
 9. Болі у м'язах, а також суглобах.
 10. Порушення репродуктивної функції.
 11. Відчуття комка у горлі.
 12. Випадіння волосся, ламкість волосся, сухість шкіри.
 13. Порушений теплообмін.

При виявленні будь-якого з перерахованих симптомів, а тим більше, якщо їх кілька, обов'язково зверніться до сімейного лікаря або ендокринолога для діагностики та своєчасного лікування.

 Діагностика захворювання

Діагностикою та лікуванням захворювань щитовидної залози займається лікар-ендокринолог.

Золотим стандартом діагностики патологій ендокринної системи є УЗД та лабораторні дослідження.

Лікар може призначити аналізи на кілька гормонів, щоб проаналізувати їхній рівень і поставити відповідний діагноз.

Лікування захворювань щитовидної залози

Тактику лікування захворювань ендокринної системи лікар визначає виходячи з діагнозу та ступеня тяжкості захворювання. Лікування може бути медикаментозним чи оперативним.

Якщо причина патології у нестачі йоду, то ендокринолог може призначити йодотерапію, звичайно, за результатів лабораторного дослідження. Щоб нормалізувати рівень гормонів, може бути призначена гормональна терапія. На жаль, іноді неможливо уникнути оперативного втручання. Наприклад, хірургія необхідна, якщо потрібно видалити вузли, одну частку щитовидки чи весь орган.

Профілактика захворювань щитовидної залози

Будь-яке захворювання легше профілактувати, ніж лікувати і патології щитовидної залози не є винятком. Щоб мінімізувати ризики, слід пам'ятати про деякі правила.

Слідкуйте за своїм харчуванням – воно має бути різноманітним та містити йод. Він міститься в морській капусті та морських продуктах, у волоських горіхах та ківі. Вживайте в їжу йодовану сіль, додаючи її в холодні страви, оскільки в процесі приготування йод руйнуватиметься.

Уникайте зайвого перебування на сонці. Не приймайте антибіотики без необхідності. Пийте чисту воду. Намагайтеся уникати вживання алкоголю та куріння, будьте фізично активними. Крім того, не нехтуйте профілактичними оглядами, які допомагають вчасно помітити патологію та коригувати її.

Такі прості, але важливі правила допоможуть вам залишатися здоровими та уникнути тривалого та дорогого лікування.

Было полезно?

5069312
TmdZwDnHPif
Отзыв
HYQrSWGlsbIf
TmdZwDnHPif
Отзыв
HYQrSWGlsbIf
wEMSNaxPsBfz
Отзыв
KOhwEBpUNHAs
piwnAuTXUBGQKk
Отзыв
VaMLkvDQhd
Саня
Отзыв
Иногда расслабиться помогает музыка, особенно игра на фортепиано. Часто лучше всего самому исполнять на рояле, поэтому уроки фортепиано можно получить онлайн на pianist.guru
eYgINoDUicE
Отзыв
OlLyWbshZ
daxgULZoi
Отзыв
YsyMxfJDcnT