Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Підготовка дитини до здачі аналізів, рекомендації лікаря

14 грудня 2022 р. 17:14

 

Здача аналізів найчастіше не найприємніша процедура навіть для дорослих, а тим більше для дітей. Але завдання батьків привчити дітей до корисних звичок, особливо таких, що стосуються їхнього здоров'я. Привчайте малюків до того, що періодично потрібно проходити лабораторну діагностику, нехай це стане для них звичною практикою. Звичка контролювати стан свого здоров'я лише допоможе їм у дорослому житті. Щоб здача аналізів не стала для дитини неприємним досвідом, потрібно заздалегідь підготувати дитину до цього психологічно. Якщо новонароджені діти (груднички) ще не розуміють всього, що відбувається, то діти, яким виповнився рік і старше вже потребують особливого підходу та розмови перед візитом до лабораторії.

 

Підготовка до досліджень крові

 

У маніпуляційному кабінеті лабораторії медсестра обов'язково зробить усе, що від неї залежить, щоб забір крові пройшов максимально безболісно. Але успіх маніпуляції залежить від батьків. Їхнє завдання полягає в тому, щоб підготувати дитину психологічно та розповісти, як проходитиме процедура.

Тут важливими є кілька моментів, на які психологи радять звернути увагу.

Говоріть дитині правду. Не потрібно вигадувати історії, що ви йдете на прогулянку або, що процедура зовсім не болісна і малюк нічого не відчує. В результаті вашій дитині все одно доведеться зіткнутися з правдою, а ваш обман лише похитне довіру дитини до вас. Крім того, обдуривши дитину, ви не зможете вимагати від неї говорити вам правду. Скажіть, що на малюка чекає неприємна процедура, але це дуже важливо для того, щоб бути здоровим. Поясніть, що ви будете поруч та підтримаєте. За потреби можна тримати дитину на руках.

Коли зайдете до маніпуляційного кабінету, не зайвим буде дати дитині пару хвилин на ознайомлення з обстановкою та медсестрою. Нехай вона познайомиться з нею і розповість, що і як робитиме.

Пограйте у лікарню. Нехай дитина зацікавиться роботою лікарів та медсестер, це допоможе відволікти її в лабораторії. Можна також включити мультфільм про лікарню, де лікарі показані з позитивного боку, щоб дитина сприймала людей у медичних халатах, як друзів та помічників.

Не готуйте дитину надто заздалегідь. Почніть говорити про майбутню здачу крові за два дні до цього, щоб їй не довелося занадто довго переживати про це.

Не залишайте дитину в кабінеті саму, будьте поруч, щоб вона відчувала вашу підтримку.

Як заохочення після здачі крові можна купити дитині іграшку або щось, що вона любить і не забудьте похвалити за сміливість.

Що ж до підготовки організму до здачі крові на аналіз, слід дотримуватися певних правил.

Кров завжди необхідно здавати натщесерце. Тому намагайтеся спланувати візит до лабораторії на ранок, щоб малюкові не довелося довго голодувати. Перерва між останнім прийомом їжі та здаванням крові має становити не менше 8 годин. Вранці перед здаванням аналізу нічого, окрім води, пити не можна. Якщо дитина буде голодна після здачі аналізу, то подбайте про те, щоб взяти щось із собою та погодувати дитину відразу після маніпуляції.

Важливим є раціон дитини за два дні до здачі аналізів. Прокониролюйте, щоб він виключав жирну їжу, смажене, а також солодке.

За півгодини до здачі крові дайте дитині трохи випити води. Це допоможе судинам краще наповнитися кров'ю.

Як психологічна підготовка, так і підготовка організму до здачі крові допоможуть отримати достовірні результати, а також зменшити стрес від процедури для малюка.

Якщо кров здає дитина до року, правила підготовки трохи відрізняються. Здачу біоматеріалу слід провести між годуваннями. Малюкові також потрібно випити трохи рідини за півгодини до аналізу. Дуже важливо, щоб у момент забору крові руки у дитини були теплими. Тому, якщо ви прийшли з холодної вулиці, то якийсь час потрібно почекати, поки нагріються руки. Занісши дитину в маніпуляційний кабінет, рекомендовано також дати їй пару хвилин звикнути і освоїтися в новому приміщенні, перш ніж брати кров.

 

Підготовка до досліджень сечі

 

Забір сечі простіше, ніж крові, оскільки процедура зовсім безболісна і не вимагає особливої психологічної підготовки. Достатньо пояснити, що ви маєте намір зробити і для чого.

Збирати сечу для лабораторного дослідження необхідно у спеціальний стерильний контейнер, який можна купити у будь-якій аптеці. Він не вимагає додаткової стерилізації і готовий до використання. Також значно полегшить збір сечі у дитини сечоприймач, який можна купити в аптеці. Це поліетиленовий мішечок, який клеїться до шкіри дитини, щоб зібрати сечу. Після цього необхідно тільки перелити біоматеріал з цього мішечка в контейнер.

Зверніть увагу, що перед збиранням сечі дитину потрібно підмити. Доставити контейнер із сечею до лабораторії рекомендується у перші 2-3 години після збору. До цього моменту біоматеріал слід зберігати у холодильнику.

 

Загальний аналіз сечі

 

Для загального аналізу сечі потрібна перша ранкова порція сечі. Тому важливо не пропустити цей момент.

Якщо дитина спить у підгузку, то вранці розстебніть її, їй стане холодно і вона захоче до туалету. Якщо дитина вже стоїть, то після того, як вона прокинулася, можна поставити її у ванну з теплим дном і увімкнути воду. Тримайте контейнер для сечі поряд, тому що результат не забариться.

 

Підготовка до досліджень калу

 

Кал, як і сечу, потрібно збирати у стерильний контейнер. Найзручніше придбати такий в аптеці для досліджень калу. Він виглядає приблизно так само, як і контейнер для сечі, але до кришки прикріплена маленька ложка для того, щоб зручно було набрати кал.

Можна зробити збір прямо з підгузка, якщо дитина ще його носить, і якщо це аналіз не на дисбактеріоз. В іншому випадку збирати з підгузку кал не можна. Для дослідження необхідно приблизно 5-10 г.

Якщо ви здаєте аналіз на ентеробіоз, то не підмивайте дитину ні ввечері напередодні збору калу, ні вранці. По суті, сам кал вам збирати не доведеться. Вам потрібно покласти дитину на бік і зігнути ноги в колінах. Розсунути сідниці і зробити відбиток клейкою стрічкою з ануса. Клейку стрічку слід покласти на предметне скло, приготовлене заздалегідь, і принести в лабораторію.

Як робити не треба

Нерідко батьки припускаються помилок у заборі сечі та калу у дитини, що в результаті призводить до недостовірних результатів досліджень. Пропонуємо ознайомитися з помилками, яких не варто припускатися.

  • не заморожуйте біоматеріал, після цього він стане непридатним для дослідження;
  • не вичавлюйте в контейнер для сечі обмочену дитиною пелюшку. Крім сечі, у контейнер потраплять мікроорганізми та волокна тканини, що зробить результати аналізу недостовірними;
  • не використовуйте клізму чи будь-які проносні для стимуляції дефекації;
  • не використовуйте саморобні сечоприймачі, це негігієнічно.

Ще один важливий момент полягає в тому, що якщо ви робите забір біоматеріалу з горщика, то попередньо його слід вимити з дитячим милом або содою, але не з іншими засобами для чищення.

 

Аналіз мокротиння

 

Для збору мокротиння слід придбати спеціальний контейнер і відкривати його тільки під час забору. Це потрібно для того, щоб зберегти його стерильність.

Зверніть увагу, що збір мокротиння не можна проводити під час прийому антибіотиків. Якщо дитина вже їх приймає, то повідомте про це лікаря, оскільки в такому разі аналіз може бути недоцільним.

Мокроту слід збирати натщесерце, а перед збором почистити зуби і прополоскати порожнину рота кип'яченою водою. Попросіть дитину покашляти, щоб була можливість сплюнути харкотиння або дочекайтеся чергового нападу кашлю. Після того, як мокротиння опинилося в контейнері, відразу закрийте його кришкою.

До того, як віднесете контейнер до лабораторії, зберігайте його в холодильнику, але постарайтеся доставити якнайшвидше - протягом двох годин після збору.

Было полезно?

23980