Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ): норма, під час вагітності, онкології, місячних

25 березня 2024 р. 10:25

ШОЕ вище норми: що потрібно знати про аналіз?

Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) є неспецифічним маркером запалення в організмі. Цей лабораторний показник допомагає в діагностиці станів, пов’язаних із гострим та хронічним запаленням, включаючи різноманітні інфекції, аутоімунні та онкологічні захворювання. Для оцінки швидкості осідання еритроцитів мережа лабораторій INVIVO використовує сучасні аналізатори від провідних світових виробників, які забезпечують високу точність та надійність результатів.

Що потрібно знати про показник ШОЕ?

Наявність запалення в організмі визначається темпом осідання еритроцитів (червоні кров'яні тільця) у високій, тонкій пробірці з кров'ю. Зазвичай, при фізіологічній нормі, швидкість падіння еритроцитів у зразку крові досить повільна. Однак при наявності запалення у крові спостерігається значна кількість прозапальних факторів, включаючи так звані білки гострої фази (фібриноген або імуноглобуліни), які призводять до швидкого падіння червоних кров’яних тілець та підвищення рівня ШОЕ.

ШОЕ є непрямим показником наявного запалення в організмі. Це означає, що дослідження не повідомляє про локалізацію або конкретну причину запалення. Відхилення від нормальних показників ШОЕ може виникати не лише при різних захворюваннях, після травм або хірургічних втручань, але й при таких фізіологічних станах як вагітність або менструації. З цієї причини ШОЕ, як правило, виконуэться в поєднанні з іншими аналізами.

Підготовка до діагностики

Показник ШОЕ оцінюється в межах загального аналізу крові, який вимагає наступної підготовки:

Для дослідження використовується венозна кров. Забір крові відбувається натще, у першій половині дня.

За 12 годин до дослідження слід відмовитися від жирної їжі, куріння, прийому алкоголю та ліків.

У разі неможливості скасування прийому ліків – повідомте про це співробітнику лабораторії.

За 12 годин до аналізу уникати надмірних фізичних навантажень.

У день дослідження для полегшення забору крові можна випити склянку негазованої води.

Розшифровка результатів

Результати ШОЕ завжди слід зіставляти з клінічною історією пацієнта та результатами інших досліджень.

Якщо ШОЕ підвищене, причини можуть приховуватись серед безлічі станів, тому важливо звернутись до свого лікаря для розшифровки результатів.

Підвищення ШОЕ супроводжує бактеріальні та вірусні інфекції, запальні захворювання сполучної тканини (ревматизм, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак) та судин (скроневий артеріїт), порушення роботи кісткового мозку (анемія, мієлома, лейкози, меланоз), захворювання нирок та білкова недостатність, а також онкологічні захворювання, такі як лімфома та метастатичні процеси.

Хибно високі значення ШОЕ можуть спостерігатися при менструації, вживанні певних лікарських препаратів, а також у пацієнтів з анемією, ожирінням або цукровим діабетом. Також нагадуємо, що показники ШОЕ при вагітності відрізняються від загальних лабораторних норм, та потребують окремого розгляду акушером-гінекологом, який спостерігає вагітність.

Як змінюється ШОЕ при онкології?

Іноді, онкологічні захворювання можуть тривалий час перебігати без специфічних симптомів, і на патологічний процес може вказувати лише зміна в 1-2 показників аналізу крові. Найчастіше, ШОЕ при онкології у жінок та чоловіків підвищується через активацію патофізіологічних механізмів (підвищення рівня білка крові, розвиток запального процесу тощо). Тому при відхиленнях результатів від норм, зазначених лабораторією, варто звернутись на консультацію до терапевта, гематолога, педіатра або онколога.

До якого лікаря звертатися, якщо ШОЕ знижене?

При зниженні цього показнику необхідно враховувати клінічний контекст історії пацієнта. Так, зниження рівня ШОЕ спостерігається при поліцитемії (стан, при якому утворюється занадто багато еритроцитів), лейкоцитозі (високий рівень лейкоцитів у крові), верукозна меланома, мікросфероцитоз та кріоглобулінемія.

Хибно низькі значення ШОЕ можуть відмічатися при прийомі протизапальних препаратів. Тому ми нагадуємо про важливість розшифровки результатів діагностики вашим особистим лікарем.

Завітайте на діагностику, та перевірте чи ваш ШОЕ в нормі!

У мережі лабораторій INVIVO доступні всі види аналізів для всебічної оцінки стану організму та виявлення можливих причин проблем зі здоров'ям.

Отримати інформацію про доступні аналізи, акційні пропозиції або знайти найближчий до вас пункт забору можна на сайті invivo.ua

INVIVO. Щодня піклуємось про здоров'я українців!

Было полезно?

5980