Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Хропіння - прикра незручність чи привід звернутися до лікаря?

30 листопада 2022 р. 16:52

Напевно, кожен з нас у своєму житті стикався з хропінням. Ми ймовірно чули його вдома від рідних чи у транспорті від попутників. Швидше за все багато хто сприймає це як звичну особливість людини, яка завдає незручності оточуючим і не більше. Насправді ж хропіння є показником проблем з серцем та судинами. І проблеми можуть бути такими, які потребують якнайшвидшого виявлення та лікування. Хропіння довгий час було предметом багатьох досліджень і не дарма.

Які процеси відбуваються в організмі, коли людина хропе? Хропіння відбувається за рахунок вібрації стінок верхніх дихальних шляхів, що супроводжується характерним звуком. Іноді такі вібрації можуть відбуватися корінням язика, надгортанника або в піднебінних мигдаликах.

Якщо ми чуємо хропіння, це свідчить про те, що повітря важко потрапляє в легені. Оскільки уві сні м'язи дихальних шляхів розслаблені, то і відбувається хропіння виключно у цьому стані.

Хропіння - це завжди причина звернутися до лікаря. Винятком можуть бути лише разові випадки, коли людина хропе після вживання алкоголю, під час хвороби або під впливом інших факторів. В інших випадках, коли хропіння не проходить протягом місяця, ви змінили спосіб життя, але він, як і раніше, вас турбує, то слід звернутися до фахівця, оскільки хропіння завжди виникає з якоїсь причини. З'ясувати цю причину може лише лікар.

Статистика

 

Згідно з різними даними від хропіння страждають більше чоловіки, ніж жінки – 44% та 28% відповідно (у віці від 30 до 60 років).

У 2020 році світова медична спільнота була шокована після публікації висновків досліджень про те, що майже мільярд людей віком від 30 до 69 років страждають від недіагностованого обструктивного апное сну, а одним з перших симптомів цього стану є хропіння.

Синдром обструктивного апное – це патологічний процес, під час якого у людини відбувається зупинка дихання (часткова чи повна). Згідно зі статистичними даними, у пацієнтів, які постійно хропуть, переживають до 300 зупинок дихання за ніч.

Якщо такі зупинки дихання стають часто повторюваними, це спричиняє негативні наслідки. У таких людей може падати рівень насичення крові киснем, а це стає загрозою для нормальної роботи серця та мозку. Синдром обструктивного апное несе ризики розвитку артеріальної та легеневої гіпертензії, інфаркту, інсульту, а також захворювань ендокринної системи.

Крім того, згідно зі статистичними даними, близько 35% пацієнтів з ОАС мають високу загрозу смерті уві сні через зупинку серця.

 

Основні прояви

 

Не завжди хропіння може викликати патологічні наслідки, здатні серйозно вплинути на здоров'я людини. Синдром обструктивного апное характеризується як хропінням, так і іншими симптомами, щодо яких слід звернутися до лікаря на консультацію.

Поставтеся серйозно до таких симптомів:

 • хронічна втома;
 • сонливість вдень;
 • дратівливість та депресивний стан;
 • гіпертонія, що не піддається корекції;
 • безсоння;
 • набір ваги за короткий час;
 • рання еректильна дисфункція у чоловіків;
 • високий діастолічний тиск вранці.

Якщо у пацієнта, який страждає на хропіння, спостерігаються перелічені симптоми - це може означати, що під час хропіння у нього відбувається часткова або повна зупинка дихання.

Окрім небезпеки для здоров'я та життя, хропіння погіршує якість життя людини. У більшості людей з хропінням збільшена фаза поверхневого сну та значно скорочена фаза глибокого сну. Саме під час останньої нервова система та мозок людини відпочивають і в організмі виробляються Т- та В-лімфоцити (клітини адаптивного імунітету).

 

Діагностика хвороби

 

До якого лікаря звертатися з хропінням? Насамперед можна звернутися до сімейного лікаря, який вислухає скарги і направить вузькому фахівцю або на діагностику. А можна одразу записатися на прийом до кардіолога. Швидше за все пацієнтові призначать полісомнографію. Це процедура, яка досліджує сон, його тривалість, фази та якість.

Синдром обструктивного апное може виявлятися різним ступенем важкості. Визначають його за допомогою спеціального індексу – гіпопное.

Крім того, для обстеження пацієнта, окрім полісомнографії, знадобляться також результати ЕКГ, електроенцефалограми, частоти серцевих скорочень, активності м'язів підборіддя, черевної порожнини та грудної клітки, рівня насичення крові киснем (сатурація).

 

Ефективне лікування

 

Лікування апное це не вживання якогось конкретного препарату, це скоріше комплекс дій, спрямованих на загальне покращення здоров'я пацієнта та лікування хронічних захворювань.

Так, при синдромі обструктивного апное показано:

 • дієта;
 • призначення медичних лікарських препаратів;
 • усунення ЛОР-патологій;
 • СРАР-терапія.

СРАР-терапія - це лікування, яке передбачає носіння спеціальної маски на час сну. Маска сприяє тому, що у людини під час вдиху створюється продовжений тиск і вона може нормально дихати. Однак підходить така терапія не всім. Деякі пацієнти вказують на дискомфорт пов'язаний з носінням маски, а також риніт.

Лікування хропіння має свій ефект. При дотриманні рекомендацій лікаря у пацієнта значно знижується ризик розвитку ускладнень, таких як інфаркт, інсульт, збої серцевого ритму, гіпертонія. Крім того, зменшується кількість самих апное (тобто зупинок дихання) та знижується рівень лептину та тригліцеридів у крові.

Примітно, що після успішного проходження СРАР-терапії, ефективність якої можна помітити після першого сеансу, важливо дотримуватися правил, які допомагають профілактувати апное. Пацієнту не рекомендують спати на спині та вживати алкоголь, а також з обережністю ставитись до прийому снодійних препаратів.

У деяких випадках хропіння може виникати через анатомічні порушення, тоді необхідне хірургічне втручання. Пацієнту вкорочують піднебінний язичок. Операція проводиться малоінвазивним методом, тобто не роблячи розріз. Подібна операція дозволяє уникнути хропіння у 80% випадків.

Хропіння тільки на перший погляд може здаватися безпечним і нічим не загрозливим явищем, яке лише дратує оточуючих. Але насправді воно може приховувати у собі патологічні процеси, що потребують дослідження та лікування.

Здоровий сон має важливе значення для всього організму. Він забезпечує людині гарне самопочуття та працездатність, стресостійкість і, зрештою, хороший настрій, а значить і високу якість життя. Навіть якщо хропіння заважає лише вашим близьким та впливає на ваш сон – це вже привід звернутися до лікаря. Не нехтуйте подібними симптомами. 

Ймовірно ви зустрічали різні методи та поради про те, як позбутися хропіння. Ставтеся з обережністю до всіх рекомендацій, які ви чуєте не від лікаря. Не використовуйте прищіпки, що закривають носа. По-перше, вони не допомагають, а по-друге можуть нашкодити, оскільки коли ніс не дихає, рухливість піднебіння збільшується, внаслідок чого хропіння може тільки посилитися. Крім того, неефективними в лікуванні хропіння є краплі і спреї для горла. У разі постійного хропіння потрібно шукати причину в його появі і усувати.

Ваше здоров'я у ваших руках!

Было полезно?

15931