Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Як підготується до здачі аналізів на гормони тиреоїдної панелі

22 листопада 2022 р. 09:28

 

Для діагностики захворювань щитовидної залози та контролю динаміки лікування лікарі призначають лабораторні аналізи на гормони тиреоїдної панелі. До цієї панелі входять три показники: ТТГ (тиреотропний гормон), Т3 (трийодтиронін) і Т4 (тироксин).

Показник на ТТГ допомагає зрозуміти загалом, як функціонує щитовидна залоза. Якщо він підвищений, це дозволяє зробити висновок про первинний гіпотиреоз. Це стан, при якому щитовидна залоза виробляє недостатню кількість гормонів. Якщо ж ТТГ знижений, це вказує на гіпертиреоз, у якому, навпаки, виробляється кількість гормонів, більше, ніж потрібно організму. У деяких випадках знижений ТТГ може бути наслідком збоїв у роботі гіпофіза, коли він не може контролювати роботу щитовидної залози. Такий стан називається вторинним гіпотиреозом.

Що стосується гормону Т4, то він також може вказувати на наявність гіпотиреозу та гіпертиреозу. Підвищений рівень тироксину – показник гіпертиреозу, знижений – гіпотиреозу. Але не завжди можна судити з аналізів саме так. Іноді відхилення тироксину від норми взагалі може означати збої у роботі щитовидної залози. Так, наприклад, у вагітних і тих, хто приймає оральні контрацептиви, Т4 може бути вищим за нормальне значення. Деякі лікарські препарати, навпаки, можуть знижувати рівень цього гормону. Також важливо враховувати, що є два показники Т4 – пов'язаний та вільний. Пов'язаний тироксин міститься в крові як резерв і використовується лише, коли це необхідно. Кількість білків у крові, які зв'язуються з тироксином, можуть змінювати свою кількість залежно від поточних захворювань в організмі або через прийом препаратів. Вільний тироксин не зв'язується з білками і може без проблем проникати в тканини організму. Рівень вільного тироксину не залежить від рівня білків, що зв'язуються. Тому при діагностиці та контролі частіше стежать саме за вільним Т4.

Аналіз на Т3 зазвичай призначають на підтвердження діагнозу гіпертиреоз. Це відбувається у разі, якщо Т4 в нормі. Якщо в такому випадку Т3 підвищений, то лікар може зробити висновок про гіпертиреоз. Крім того, трийодтиронін допомагає визначити ступінь тяжкості гіпертиреозу.

Як трактувати результати аналізу на ТТГ

ТТГ (тиреотропний гормон) синтезується у гіпофізі. Він регулює функцію щитовидної залози, а його регуляторами є тиреоїдні гормони та тиреотропін-рилізинг гормон регулятор. Завдання ТТГ полягає у тому, щоб стимулювати щитовидну залозу виробляти трийодтиронін та тироксин (Т3 та Т4).

Якщо виділення ТТГ порушено, механізм регулювання функції щитовидної залози також дає збій. Вона або починає синтезувати більше гормонів, ніж потрібно, або навпаки, замало. Людському організму потрібно уникати обидва ці стани, оскільки це впливає на роботу всіх органів та систем людини.

Як же зрозуміти чи в нормі ТТГ? Нормальним рівнем вмісту тиреотропного гормону у крові є показник від 0,4 до 4 мкМЕ/мл. При отриманні результатів у сучасних лабораторіях цю норму вказують у бланку, щоб пацієнт міг самостійно зрозуміти, чи виходить показник за межі норми.

Якщо рівень ТТГ більший за 4 мкМЕ/мл, можна запідозрити масу діагнозів, серед яких гіпотиреоз (первинний та вторинний), пухлини гіпофіза, прееклампсію, недостатність надниркових залоз, аутоімунний тиреоїдит. Не слід забувати, що рівень ТТГ можуть піднімати деякі лікарські препарати, тому не забудьте розповісти лікарю, що ви приймаєте, коли він аналізує результати ваших досліджень. Також зважайте на той факт, що рівень ТТГ є підвищеним під час вагітності, це теж варіант норми.

Знижений рівень ТТГ (менше 0,4 мкМЕ/мл) також має свої причини, які можуть вказувати на хворобу Пламмера, дифузний токсичний зоб, гіпертиреоз вагітних.

Що ще потрібно знати про тест на ТТГ

Аналіз на тиреотропний гормон можуть призначати не лише ендокринологи, а й інші фахівці: гінекологи, терапевти, педіатри та інші лікарі.

Що є показаннями для здачі ТТГ?

Ендокринологи можуть призначати цей аналіз у кількох випадках:

 • якщо збільшено розміри щитовидної залози;
 • якщо у пацієнта присутні симптоми гіпер- або гіпотиреозу;
 • з метою контролю за динамікою лікування;
 • за необхідності непрямого визначення рівня гормонів щитовидки.

Для гінекологів причинами дослідити рівень ТТГ будуть такі:

 • діагностика і лікування безпліддя;
 • ризик розвитку прееклампсії;
 • наявність у вагітних симптомів гіпо-або гіпертиреозу.

Для неонатологів показник ТТГ важливий у разі, якщо новонароджений має ризик захворювань щитовидної залози.

При первинному зверненні до педіатра чи терапевта ці фахівці також можуть рекомендувати здати кров на тиреотропний гормон. Як правило, це відбувається в тому випадку, якщо описані пацієнтом симптоми вказують на можливу наявність гіпо- або гіпертиреозу.

При гіпертиреозі можуть спостерігатися такі симптоми:

 • прискорене серцебиття;
 • зниження ваги;
 • сухість очей, гіперемія;
 • занепокоєння та безсоння;
 • тремор.

Ознаками гіпотиреозу є:

 • випадіння волосся або його сухість;
 • порушення менструального циклу;
 • загальна слабкість організму;
 • неконтрольований набір ваги;
 • набряк;
 • загострена реакція на низькі температури.

Крім лабораторних аналізів для обстеження щитовидної залози, можуть призначати УЗД цього органу. Але зовні щитовидка може бути абсолютно нормально і не показати жодних відхилень. Тому набагато показовіше про стан щитовидної залози скажуть аналізи на ТТГ, Т3 та Т4.

Якщо ви здали аналізи самостійно і не всі показники знаходяться в межах норми, не займайтеся самолікуванням, а зверніться за допомогою професіоналів - лікарів. Лікар зможе правильно трактувати результати досліджень, виходячи з анамнезу пацієнта, прийому лікарських засобів та інших захворювань.

Як підготуватись до здачі аналізів?

Для здачі аналізу на тиреотропний гормон в якості біоматеріалу необхідна венозна кров. Достовірність результату залежить не тільки від лабораторії, її обладнання та методу дослідження, а й від самого пацієнта. Дуже важливою частиною дослідження є підготовка до нього. Пацієнт повинен дотримуватись необхідних правил, щоб отримати максимально точний результат.

Для цього варто пам'ятати, що за дві доби до здачі аналізу необхідно припинити прийом препаратів, які можуть викривляти рівень ТТГ. Проконсультуйтеся з лікарем, розкажіть, які препарати ви приймаєте і він обов'язково скаже вам про те, чи вони здатні впливати на рівень досліджуваного гормону чи ні.

За добу до того, як ви плануєте здавати кров, подбайте про те, щоб захистити себе від стресів. Також намагайтеся уникати фізичних навантажень, згідно з деякими дослідженнями, вони можуть впливати на рівень ТТГ. За день-два до аналізу не вживайте жирні та гострі продукти. Біоматеріал слід здавати натще, тобто голодувати протягом 8-12 годин до здачі. Можна пити чисту воду без газу до 200 мл. За годину до аналізу не можна курити.

Дотримання цих простих правил допоможе отримати достовірний результат дослідження.

Было полезно?

3316713
AFzkwLIhZlDVd
Отзыв
nmPAaVjQMFhqvIw
AFzkwLIhZlDVd
Отзыв
nmPAaVjQMFhqvIw
rXYJdBFc
Отзыв
tFvJXTamI
TfAuUMylVI
Отзыв
tkQlSbEPpXcu
jTWqNyDMCZhtwRm
Отзыв
msgKawcGD
QtifmGUvRDreLxH
Отзыв
qYVSyHNaDMcTrt