Міста і пункти, які працюють. Навіть коли немає світла!
Оформити замовлення
0 анализов / 0

Антитіла до маркерів діяльності щитоподібної залози

17 січня 2023 р. 15:24

За даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя близько 200 млн людей у світі страждають від захворювань та патологічних станів, повʼязаних з дисфункцією щитоподібної залози.

Щитоподібна залоза синтезує три гормони - трийодтиронін (Т3), тироксин (Т4) та кальцитонін. Синтез цих гормонів стимулюється тиреотропним гормоном (ТТГ), який виробляється у гіпофізі. Усі ці гормони впливають на роботу всіх органів та систем організму.

Коли виробляється недостатня кількість гормонів щитоподібної залози у пацієнта розвивається гіпотиреоз, в протилежному випадку - гіпертиреоз.

Велику роль у діагностиці захворювань щитоподібної залози відіграють антитіла до маркерів таких захворювань

Антитіла до тиреоглобуліну та тиреопероксидази

Існує декілька видів антитіл, серед яких в тому числі:

Перші є антитілами до білка, що передує тиреоїдним гормонам і виробляються проти тиреоглобуліну. Завищений показник цих антитіл може вказувати на ризик розвитку захворювань щитоподібної залози. АТТГ порушують синтез гормонів, викликаючи гіпотиреоз, оскільки звʼязують тиреоглобулін.

Антитіла до тиреопероксидази направлені проти ферменту певної частини клітин щитоподібної залози, який каталізує йодування під час синтезу Т3 і Т4. Якщо рівень АТ-ТПО вище норми, це може свідчити про дифузний та вузловий токсичний зоб, підгострий та аутоімунний тиреоїдит, ідіопатичний гіпотиреоз та інші патології. 

Види антитіл та їх оцінка при різних захворюваннях щитовидної залози

Розрізняють три види антитіл. Про два з них йшлося вище, а третім є антитіла до рецептора ТТГ (АТрТТГ). Ці антитіла контролюють стимуляцію вироблення тиреоїдних гормонів і можуть впливати на нього як гальмівним чином так і стимулюючим чином.

Оцінка всіх перелічених антитіл є важливою у діагностиці захворювань щитоподібної залози, оскільки можуть бути ознаками хвороби Грейвса, аутоімунного тиреоїдиту та інших.

Що робити, якщо виявлено підвищення рівня АТ-ТПО та АТТГ

Якщо аналіз показав підвищення рівня антитіл АТ-ТПО,а  також АТТГ, необхідно обовʼязково звернутися до лікаря. Спеціаліст надасть свої рекомендації і, вірогідно, призначить досліджувати показники ТТГ та Т4 вільний щорічно.

Якщо ігнорувати підвищення рівню цих антитіл і не звертатись до лікаря, це може збільшити вірогідність появи дисфункції щитоподібної залози. Крім того, розвиток захворювання може стимулювати прийом певних препаратів.

Визначення антитіл до маркерів функціонального стану щитовидної залози під час вагітності

Показники стану щитоподібної залози обовʼязково слід відстежувати під час вагітності. Гормони цього органу відіграють важливу роль у розвитку плода. Це відбувається шляхом потрапляння гормонів матері до дитини через плаценту. Таким чином вони впливають на формування органів та систем майбутньої дитини. Так відбувається до того моменту, поки плід не починає сам виробляти гормони, що спостерігається з 12-14 тижня вагітності. 

Якщо у жінки спостерігається позитивний титр АТ-ТПО і підвищений рівень ТТГ, у неї зростає ризик викидня та інших наслідків.

Показання до дослідження

В яких випадках призначають дослідження на антитіла до тиреопероксидази (АТ-ТПО)?

 • для діагностики аутоімунних захворювань щитоподібної залози;

 • для диференційної діагностики причин переривання вагітності у першому триместрі;

 • для прогнозу ризику розвитку післяпологового тиреоїдиту;

 • для діагностики аутоімунної патології щитоподібної залози перед призначенням певних препаратів.

Коли призначають визначення рівня антитіл до тиреоглобуліну (АТТГ)?

Воно є доцільним для діагностики аутоімунних захворюваннях щитоподібної залози, а також в якості контролю лікування раку цього органу.

В яких випадках призначають антитіла до рецептора ТТГ (АТрТТГ)?

 • діагностика аутоімунних уражень залози (Базедова хвороба, тиреоїдит)
 • вагітні жінки з симптомами гипотиреоза;
 • для складання прогнозу розвитку порушень функції щитоподібної залози у новонароджених дітей;
 • контроль ефективності лікування.

Хто призначає дослідження?

Дослідження на всі вказані антитіла повинен призначати лікар. Зазвичай це ендокринолог, лікар загальної практики, лікар-гінеколог, педіатр або неонатолог, кардіолог.

Призначення досліджень відбувається виходячи з результатів інших досліджень, при наявних певних симптомах або з метою профілактики.

Симптоми

Які симптоми можуть вказувати на необхідність пройти дослідження на антитіла?

 • різка і безпричинна втрата ваги;
 • підвищена втомлюваність;
 • дратівливість;
 • безсоння;
 • зниження зору.

Це не всі можливі симптоми, а лише ті, що зустрічаються найчастіше. Тому важливо розуміти, що при появі будь-яких симптомів варто звертатись до сімейного лікаря і розповідати про все, що вас турбує. Це допоможе спеціалісту призначити необхідні дослідження та зробити висновок щодо діагнозу.

Метод аналізу антитіл до тиреоглобуліну та тиреопероксидази

Дослідження на антитіла до тиреоглобуліну та тиреопероксидази виконуються методом хемілюмінесцентного аналізу. Це різновид кінетичного методу, за допомогою якого визначають іони і хімічні сполуки. До переваг цього методу відносять високу чутливість. Крім того, виконується він досить швидко.

В якості біоматеріалу для дослідження використовують венозну кров.

Як правильно підготуватись до дослідження?

При підготовці до дослідження рекомендують дотримуватись певних правил.

 • кров необхідно здавати натщесерце, можна пити воду;
 • за день до забору біоматеріалу слід виключити жирну та смажену їжу;
 • виключіть фізичну активність перед здачею аналізу;
 • не рекомендовано курити перед здачею крові;
 • не приймайте ніяких препаратів в день забору крові, а якщо це неможливо, то слід попередити лабораторію і вашого лікаря.

Норми показників

У кожного показника антитіл є свої референтні значення. Вони вказуються в результатах лабораторного дослідження, яке ви отримуєте у відділеннях лабораторії INVIVO після проходження аналізів. Ми рекомендуємо орієнтуватись на ці показники, а не  на будь-які інші, які ви знайдете в інших джерелах. Якщо рівень досліджуваних показників знаходиться в межах референтних значень, як правило, це говорить про те, що стан досліджуваного органу чи системи в нормі. Якщо ви побачили, перевищення, чи, навпаки, зниження рівню досліджуваних показників - це привід звернутись до лікаря.  

Що може впливати на результат?

Хибний результат аналізів може спровокувати неправильна підготовка до забору крові. Наприклад, недотримання дієти і голодування, вживання алкоголю перед забором або куріння, фізичні навантаження, стреси та інше.

Деякі лікарські препарати впливають на результат дослідження. Саме тому їх не рекомендовано вживати перед здачею крові для дослідження. Або, принаймні, не забути повідомити про це медичного працівника лабораторії.

Было полезно?

540953
fHACWhcgRoIYn
Отзыв
lXKEeaTJk
fHACWhcgRoIYn
Отзыв
lXKEeaTJk
cEqRUNiDkOPVbL
Отзыв
FtQMRCAZ
cEqRUNiDkOPVbL
Отзыв
FtQMRCAZ
zOmDKkgobYLqynSx
Отзыв
tWRQLyHshBE
MJsqHNAU
Отзыв
mTWngkBGuAPYdjby
xXiyWAkmqCSclfU
Отзыв
UQGIKfbd
TsRDeJHhorxFnk
Отзыв
qohzujCAWFOb
zBirvUPXQSsVZ
Отзыв
oUiYlSeDuFvTCmJa
DjyzRfrnSeIHic
Отзыв
ecaTxdXgkWSLYNb